7. ledna 2015 19:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát hledá zemědělské diplomaty. Mají pomoci českým exportérům

Jablka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) ve středu ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství (MZe) vypsalo výběrové řízení na pozice zemědělských diplomatů v pěti zemích. Uchazeči o pozice agrárních expertů na českých ambasádách v Rusku, Srbsku, Saúdské Arábii, Číně a na Ukrajině mohou zasílat své přihlášky do výběrového řízení do konce ledna.

Diplomaté mají pomáhat českým výrobcům zemědělských a potravinářských produktů pronikat na cizí trhy.

Mezi požadavky na pozice diplomatů jsou kromě ukončeného vysokoškolského vzdělání nejlépe ekonomického směru minimálně tři roky praxe v oblasti mezinárodního obchodu či obchodní politiky. Budoucí agrární diplomaté musí dosáhnout požadovaného stupně znalosti dvou cizích jazyků a prokázat znalost teritoria. Podmínkou pro jejich vyslání na zastupitelský úřad je také bezpečnostní prověrka na stupni T.

Velký potenciál pro české vývozce

Pět již dříve vybraných zemí má podle Ministerstva zemědělství předpoklad budoucího růstu ekonomiky a má velký potenciál pro české vývozce, zároveň jde o regiony o něž mají zvýšený zájem sami tuzemští potravináři. V případě Srbska a Saudské Arábie budou diplomaté pokrývat i okolní země. Zemědělský rada vyslaný do Srbska bude mít na starosti také Bosnu a Hercegovinu a Makedonii. Český zástupce v Saúdské Arábii bude mít na starosti sousedící státy na Arabském poloostrově.

„Pokud se v budoucnu výrazněji změní geopolitická nebo ekonomická situace v daných regionech, jsou oba resorty připraveny změnit destinace pro působení zemědělských diplomatů nebo také rozhodnout o rozšíření jejich působení,“ uvedl v prosinci mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Možnými alternativami by podle něj mohly být USA, Japonsko, některé severoafrické země či státy Latinské Ameriky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!