Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Místo prostitutek podnikatelky, které platí daně, navrhuje Praha

Nevěstinec v ulici Ve Smečkách, kde se prostitutky nabízejí přímo ve výlohách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevěstinec v ulici Ve Smečkách, kde se prostitutky nabízejí přímo ve výlohách | foto: ČTK

PRAHA Vymezit podmínky provozování prostituce by měl nový zákon, který připravil magistrát hlavního města. Návrh zákona o regulaci prostituce schválila pražská rada. Prostituce by se podle něj stala řádným podnikáním, prostitutky by musely žádat o povolení, souhlas s činností by musely mít i veřejné domy.

Obce by vydáváním povolení ovlivňovaly počet a umístění nevěstinců na svém území. "Zákon především pojmenovává a definuje jev prostituce. To znamená, že je to dobrovolné poskytování sexuálních služeb za úplatu, s důrazem na slovo dobrovolné," uvádí předkladatel návrhu, radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Lidé, kteří by chtěli prostituci provozovat, by museli splnit několik podmínek. "Nejzásadnější podmínkou by byla zdravotní způsobilost. Pak také podmínka věku a bezúhonnost," dodal Manhart.

ČTĚTE TAKÉ:

Až poté by mohla dostat žena nebo muž povolení k provozování prostituce. "Nebude to podnikání po živnostensku, ale bude to činnost provozovaná na základě zvláštního povolení," uvedl radní. Prostituující lidé by také odváděli daně.

"Tento zákon ale není o daních, ale o tom, že chceme řešit zdravotní problém a o tom, aby obce konečně měly nástroj, jak prostituci kontrolovat a regulovat," uvedl Manhart.

Nevěstinec v ulici Ve Smečkách, kde se prostitutky nabízejí přímo ve výlohách

Nevěstinec v ulici Ve Smečkách, kde se prostitutky nabízejí přímo ve výlohách

Například Praha má nyní vyhlášku, která zakazuje nabízet prostituci na veřejných prostranstvích, nemůže ji ale kontrolovat v uzavřených objektech. V hlavním městě je podle radního asi stovka veřejných domů a asi tisíc privátních zařízení.

Povolení k činnosti by žadatelům uděloval místní úřad. "Šlo by o jakousi průkazku, která ale bude chránit integritu nositele. Nebude tam uvedeno jméno, registr bude neveřejný," řekl Manhart. Kdo by provozoval prostituci bez povolení, tomu by hrozila pokuta od 15 tisíc do dvou milionů korun.

Prostituce svázaná podobně jako hazard

Zákon chce upravovat i to, kde a v jakém množství mohou být provozovány nevěstince. Obce a města by si prostřednictvím obecně závazné vyhlášky vymezily místa, kde by byla prostituce povolená.

"Bylo by to stejné jako u hazardu. Jen města určují místa a čas, kde lze provozovat loterie. Tak by to bylo i u prostituce," uvedl Manhart. Úplně zakázána by byla prostituce na všech veřejných prostranstvích, jako to nyní platí v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko zatím nemá žádnou zákonnou úprava prostituce. Ta není trestná, trestné jsou pouze doprovodné jevy s ní spojené jako najímání lidí, nucení k prostituci, kořistění. Jiný návrh na legalizaci prostituce připravuje poslanec Viktor Paggio (LIDEM). Po schválení radou musí návrh odhlasovat zastupitelstvo. Manhart doufá, že by se to stalo ještě v červnu. Poté o něm budou rozhodovat poslanci.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...