Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moneta koupí stavební spořitelnu Wüstenrot v Česku. Zaplatí téměř pět miliard a získá 350 tisíc klientů

Šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný | foto: Moneta Money BankLidovky.cz

PRAHA Zástupci Moneta Money Bank ve čtvrtek podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v Česku za 180,4 milionu eur (asi 4,6 miliardy Kč). Transakce má být vypořádána 1. dubna 2020. Podléhá ale ještě schválení ze strany České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Firmy to ve čtvrtek večer oznámily v tiskové zprávě. Moneta chce koupi financovat z přebytku vlastního kapitálu a volné likvidity.

Banka uvedla, že transakcí získá navíc asi 350 000 klientů. Zatím má zhruba milion klientů. Moneta také očekává po koupi Wüstenrotu nárůst vkladů klientů o 50 miliard korun, tedy asi o 44 procent. Podíl na trhu klientských vkladů Monety stoupne podle banky ze stávajících pěti procent na osm procent a podíl na trhu hypoték z 3,2 procenta na více než šest procent.

Banka také dříve uvedla, že akvizice posílí ziskovost o 15 procent ročně a navýší provozní výnosy minimálně o deset procent ročně. „Stoprocentně hodláme využít růstového potenciálu získaného díky akvizici,“ sdělil dnes generální ředitel Monety Tomáš Spurný.

Stávající generální ředitel Wüstenrot v Česku Michael Pupala zůstane podle Monety i nadále generálním ředitelem a předsedou představenstva stavební spořitelny i hypoteční banky Wüstenrot. Zároveň se stane členem vrcholového managementu Monety. „Plánovanou akvizici vnímám jako další etapu ve vývoji naší firmy a zároveň i příležitost vybudovat na českém trhu skutečného specialistu na řešení financování bydlení,“ uvedl k obchodu Pupala.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Podle počtu klientů je čtvrtou největší bankou v Česku. Banka také uvádí, že v současnosti je pátým největším poskytovatelem hypoték v republice.

Finanční skupině Wüstenrot, která v Česku nabízí stavební spoření a hypoteční úvěry, stoupl loni čistý zisk o jedno procento na 420 milionů korun. Wüstenrot stavební spořitelna je nejmenší z pětice českých stavebních spořitelen. K menším hráčům patří na tuzemském trhu i Wüstenrot hypoteční banka. Skupina Wüstenrot měla v Česku dříve i pojišťovací část, kterou ale v roce 2016 koupila pojišťovna Allianz.

Vizitky společnosti Moneta Money Bank a skupiny Wüstenrot v ČR:

Moneta Money Bank:

 • Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky (dříve GE Money Bank) se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku.
 • Předchůdkyní Monety byla GE Capital Bank. Banka vznikla z části někdejší Agrobanky, kterou prodal nucený správce v roce 1998 skupině General Electric (GE). Krok se stal následně předmětem mnoha žalob. Agrobanka zkrachovala v roce 1996.
 • Od ledna 2005 se obchodní jméno banky změnilo na GE Money Bank, a. s. (ústav byl součástí skupiny GE Money). Před dvěma lety se pak z této banky stala současná Moneta Money Bank.
 • General Electric prodala veškeré své akcie v Moneta Money Bank na podzim 2016. Podle databáze Prodata je nyní největším akcionářem se 18,92 procenta v Londýně sídlící společnost Chase Nominees Limited, ostatní akcionáři, s výjimkou State Street Bank and Trust Company (5,71 procenta), mají pod pět procent akcií.
 • S milionem klientů je Moneta podle svých internetových stránek čtvrtým největším bankovním ústavem v Česku.
 • Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.
 • Moneta Money Bank provozuje svoji činnost ve dvou hlavních segmentech: v retailovém (vedení účtů, vydávání karet, poskytování spotřebitelských úvěrů, hypoték či pojištění) a v komerčním (služby pro živnostníky a malé a střední firmy). Silnou pozici má Moneta ve financování zemědělství.
 • Do skupiny Moneta vedle banky patří společnosti Moneta Auto a Moneta Leasing.
 • Monetě Money Bank loni vzrostl konsolidovaný čistý zisk o 7,1 procenta na 4,2 miliardy korun. Za letošní tři čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 8,7 procenta na 3,07 miliardy korun.
 • Loni v říjnu oznámila skupina PPF podnikatele Petra Kellnera, že spustila proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s Monetou Money Bank. Vzniknout tak měla dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značnou Air Bank. Koncem letošního února firmy oznámily konec jednání s tím, že se nepodařilo dosáhnout vzájemné dohody.

Skupina Wüstenrot v ČR:

 • Skupinu Wüstenrot v ČR aktuálně tvoří Wüstenrot - stavební spořitelna a. s. a Wüstenrot hypoteční banka a. s. Pojišťovací část skupiny, Wüstenrot pojišťovna a. s. a Wüstenrot životní pojišťovna, a. s., přešla v roce 2016 pod pojišťovnu Allianz.
 • Původně německá společnost, která se časem proměnila na mezinárodní finanční skupinu, začala na českém trhu působit v roce 1993, nejprve jako Wüstenrot - stavební spořitelna. Později vznikly Wüstenrot životní pojišťovna (od roku 1998), Wüstenrot hypoteční banka (od roku 2003) a Wüstenrot pojišťovna (licenci získala v květnu 2008).
 • Společnosti Wüstenrot - stavební spořitelna a Wüstenrot hypoteční banka jsou součástí koncernu Wüstenrot & Württembergische Group (W&W) se sídlem v Německu, který se orientuje na poskytování komplexních finančních služeb.
 • Skupina Wüstenrot má v Česku portfolio s více než 400.000 klienty. Bilanční suma obou dvou českých dceřiných společností činí téměř tři miliardy eur (zhruba 76 miliard korun). Wüstenrot - stavební spořitelna je nejmenší z pětice českých stavebních spořitelen. K menším patří v rámci trhu i Wüstenrot hypoteční banka.
 • Skupině Wüstenrot stoupl loni čistý zisk o jedno procento na 420 milionů korun.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...