7. června 2019 13:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Václav Nebeský je zkušeným manažerem, tvrdí Kremlík. Mohl by nahradit Kupce v čele Českých drah

Prezident Zeman jmenuje Vladimíra Kremlíka ministrem dopravy k 30. dubnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman jmenuje Vladimíra Kremlíka ministrem dopravy k 30. dubnu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Beroun Náměstek ministryně pro místní rozvoj Václav Nebeský, který by se podle médií mohl stát novým generálním ředitelem Českých drah (ČD), je podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) zkušeným manažerem. Zdůraznil však, že personální otázky náleží dozorčí radě ČD.

Ministr na pátečním setkání s novináři u Berouna zopakoval, že dosavadní šéf státního dopravce Miroslav Kupec nenaplnil jeho očekávání.

Dozorčí rada ČD se podle neoficiálních informací na svém pondělním zasedání chystá nynějšího předsedu představenstva Kupce odvolat. Na dotaz, zda by ve vedení ČD přivítal výměnu Kupce za Nebeského, Kremlík uvedl, že personální otázky a případné jmenování spadají do kompetence dozorčí rady. „Pokud jde o jméno, které vy jste zmínil, tak já pana Nebeského vnímám jako zkušeného, profesionálního manažera,“ dodal.

Pátečním vydání deníku Právo upozorňuje na to, že Nebeského manželka Olga má na ministerstvu pro místní rozvoj na starosti koordinaci evropských fondů a mezinárodních vztahů. Z tohoto titulu bude také dohlížet na českou odpověď k předběžnému auditu Evropské komise k čerpání dotací, který je kritický k postupu českých orgánů. „Nemám žádné informace o jakémkoliv střetu zájmů pana Nebeského,“ řekl k tomu Kremlík.

Kupec byl do čela ČD jmenován loni v září po odvolání tehdejšího šéfa společnosti Pavla Krtka. Do té doby byl členem představenstva. „Z mého úhlu pohledu pan generální ředitel Kupec nenaplnil moje očekávání,“ zopakoval Kremlík.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz