11. listopadu 2014 6:00, aktualizováno  11:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Myš mezi rohlíky je malý prohřešek. K zavření prodejny nestačí

Myš v regálu s rohlíky v ostravském Kauflandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Myš v regálu s rohlíky v ostravském Kauflandu. | foto: Repro YouTube

OSTRAVA Video s čilým hlodavcem v regálu ostravského Kauflandu zaujalo minulý týden stovky tisíc lidí na sociálních sítích. Prodejna ve Vítkovické ulici ale zůstala zatím bez postihu, přestože v jiných podobných případech došlo k uzavření obchodu.

Do prodejny se hned druhý den vydali kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Zaměstnanci Kauflandu je ubezpečili, že myš pobíhající mezi rohlíky už sami lapili.

Jenže úspěšných odchytem případ neskončil. „Při kontrole jsme však v zázemí prodejny našli myší trus a jednoho mrtvého hlodavce. Z tohoto důvodu jsme nařídili opatření k deratizaci, desinfekci prodejny a zajištění úklidu,“ popisuje mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.

ČTĚTE TAKÉ:

Důkazy nepříjemné myší návštěvy však na uzavření prodejny – podobně jako v jiných případech – nestačí. „K tomuto kroku přistupujeme zejména při zjištění závažných porušení hygieny. Jde například o trus v regálech, výskyt živé myši nebo myší požer na obalech potravin. Vše vychází z konkrétních případů,“ vysvětluje Pospíchal.

Pro srovnání: před necelými dvěma měsíci uzavřela inspekce část centrálního skladu Kauflandu v Olomouci. Kontroloři našli na podlahách pod paletami trus hlodavců. Ve skladu pak pobíhaly živé myši.

Tito hlodavci přispěli také k srpnovému uzavření plzeňské prodejny řetězce Albert. Živý exemplář i jejich trus našli inspektoři na rampě pro přejímku potravin, znečištění bylo patrné v zázemí i v prodejně samotné.

V aktuálním případu ostravského Kauflandu je v podstatě jisté, že nejcitelnější trest, tedy uzavření obchodu, firmě v podstatě nehrozí. O pokutě rozhodne inspekce ve správním řízení. V minulosti SZPI za podobné prohřešky udělila pokuty ve výši až několika statisíců korun.

„Ve srovnání s některými dřívějšími kauzami, například nedávným uzavřením části centrálního skladu firmy Kaufland se jedná spíše o menší prohřešek,“ říká mluvčí inspektorů Pospíchal.

Úrad zároveň zdůrazňuje, že video zveřejněné na sociálních sítích nemůže inspekci ze zákona sloužit jako podklad pro uložení sankce, nejde o úředně pořízený záznam.

mipMichal Pavec

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!