Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na prodeji obrněnců Iveco armádě vydělala firma 178 milionů

Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | foto: ČTK

PRAHA Česká obchodní firma Praga-Export dodala armádě 15 lehkých obrněných vozidel Iveco za 499,8 milionu korun. Na této zakázce podle deníku E15 vydělala 178,5 milionu korun, což odpovídá marži téměř 36 procent.

Ministerstvo obrany přitom chce firmu vyzvat, aby podala nabídku na dodávku dalších 90 až 120 obrněnců zhruba za tři až čtyři miliardy korun. Obchod se připravuje bez výběrového řízení.

Armáda sice zveřejnila cenu zmíněné zakázky, s odvoláním na obchodní tajemství nechce prozradit výši přirážky dovozce. Bližší informace nejsou známy ani u podobného kontraktu na 15 německých vozidel Dingo, které téměř za půl miliardy dodala česká firma MPI Group.

Podle důvěryhodných dokumentů, které má deník k dispozici, si ale oba obchodníci se zbraněmi přišli na slušné peníze. V podobných případech se marže pohybují mezi deseti až 15 procenty. Praga-Export i MPI Group si ale shodně naúčtovaly přes 35 procent, uvedl deník.

Česká republika chce obrněnce nakoupit společně se Slovenskem. Nákup 90 lehkých obrněných vozidel přijde Česko asi na dvě miliardy korun, dalších 40 vozů zakoupí Slovensko. Důvodem společného nákupu je podle Bartáka mimo jiné výhodnější cena.

Ministerstvo obchod připravuje bez výběrového řízení. Důvodem je podle Bartáka rychlost dodávky. Nákup chce uskutečnit ve dvou etapách.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...