Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na ‚ubytovací Uber‘ míří v Česku hotelová taxa. Jeho sokové se radují

Služba Airbnb v Česku a zahraničí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Služba Airbnb v Česku a zahraničí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Multimiliardový byznys s krátkodobým pronájmem bytů po internetu má další českou vrásku na čele. Nejrozšířenější světový startup Airbnb ještě nevyřešil problém s EET – a už se na něj chystají nové zákony a vyhlášky.

Do Poslanecké sněmovny totiž míří novela zákona o místních poplatcích, která nově zahrnuje krátkodobé pronájmy. Na pražském a brněnském magistrátu se zároveň jedná o vyhláškách nařizujících registraci bytů a domů pro krátkodobé ubytování.

Airbnb budí rozpory po celém světě, v některých městech už došlo k jeho zákazu. V Česku je více vidět boj taxikářů s aplikací Uber, která zprostředkovává levný odvoz většinou nelicencovanými řidiči.

Méně známé Airbnb je přitom něco jako Uber v hoteliérství. Jen boj firem o to, že lidé přes Airbnb vydělávají na pronájmu svých nemovitostí turistům bez toho, aniž by platili příslušné poplatky, plnili bezpečnostní požadavky, či dokonce svůj příjem danili, probíhá více v pozadí.

Je ale úspěšnější. Zatímco taxikářská lobby s Uberem nepohnula, ministerstvo pro místní rozvoj už má v paragrafovém znění novelu zákona o místních poplatcích, která čeká na zařazení do programu sněmovny. Součástí návrhu přitom je rozšíření povinnosti platit místní poplatky, a to na všechny ubytovací jednotky užívané ke krátkodobému ubytování.

„Chceme být dobrým partnerem. Doposud jsme na hotelových a turistických poplatcích odvedli ve více než 220 světových městech přes 175 milionů dolarů. Podobné diskusi v Praze se tedy nebráníme,“ reagoval stručně šéf Airbnb pro střední a východní Evropu Andrew Verbitsky.

Radost mají hoteliéři

Z novely mají radost hoteliéři, kteří na regulaci Airbnb a podobných služeb dlouhodobě tlačili. Vadí jim především to, že mnohé nabídky například už mají s ideou sdílení pramálo společného. Ke krátkodobému ubytování jsou zde k mání nejen pokoje, ale celé byty a někdy i bytové domy. Není výjimkou, že jeden ubytovatel pronajímá více jednotek.

Podle české Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR) tak už nejde o příležitostný přivýdělek, ale podnikání a šedou ekonomiku. Za pravdu jí dávají i některé statistiky Airbnb. Prostřednictvím tohoto portálu je aktuálně v Praze k dispozici přes sedm tisíc ubytovacích jednotek, což je čtvrtina celkové nabídky na trhu.

Necelá polovina uživatelů pronajímá své trvalé bydlení a průměrný výdělek hostitelů pak činí přes 105 tisíc korun ročně.

„Na municipální úrovni také jednáme s představiteli Prahy a Brna o vydání vyhlášky s návrhem na povinnou registraci ubytovacích jednotek pro krátkodobé ubytování,“ řekl prezident AHR ČR Václav Stárek.

Cílem všech kroků prý je rovnost na trhu, nikoliv potlačení trendu sdílené ekonomiky či zakázání Airbnb, které by podle Stárka mohlo být zajímavou alternativou online tržišť, kde momentálně v Česku dominuje Booking.com.

Nikdo si není jistý

„Není možné, aby podnikatelé v ubytovacích službách měli rozdílné podmínky. V situaci, kdy se ministerstvo financí snaží zavádět opatření k zefektivnění výběru daní, nemůže být jedna část sektoru prakticky nekontrolovatelná,“ argumentuje Stárek. Narazil tím na další problém, se kterým se Airbnb v Česku potýká: elektronickou evidenci tržeb.

Ta platí pro hotely, ale názory na to, jestli platí i pro hostitele na Airbnb, se liší. Kuriózní je, že jisté si není ani ministerstvo financí, ani Airbnb. Řadu parametrů pro zahrnutí do EET přitom pronájmy přes Airbnb splňují. Firma už v lednu LN sdělila, že o specifické situaci se poradí její právníci. Zatím však k žádnému řešení nedospěli.

„Vždy svým hostitelům připomínáme, že musí přiznávat své příjmy a případně platit lokální poplatky,“ dodal aktuálně Verbitsky.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...