Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Neberte ho vážně, podotýká Kalousek ke Kubově kritice Bulharska

První místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba přichází na jednání poslaneckého klubu ODS  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba přichází na jednání poslaneckého klubu ODS | foto: ČTK

BRUSEL Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) ostře zkritizoval postup Bulharska proti Skupině ČEZ. To se nelíbilo ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Ten kolegovi vzkázal, že se jeho slova nedají brát vážně, protože Kuba nemá sebemenší oprávnění vyjadřovat se za společnost ČEZ. Neměl by se prý plést do cizích věcí.

"Ta situace pro nás je samozřejmě velmi alarmující, a to především z pohledu toho, že Bulharsko jako člen Evropské unie v tomto z našeho pohledu postupuje naprosto bezprecedentně," uvedl Kuba v Bruselu, kde se účastnil jednání ministrů odpovědných za konkurenceschopnost.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bulharský premiér oznámil, že bude odebrána licence ČEZu, ale je třeba si uvědomit, že odebrání licence není v Evropské unii politickým rozhodnutím. Je to rozhodnutím, které může udělat nezávislý regulátor. Může jej udělat pouze v momentě, kdy upozorní nějakou výtkou na nějaká významná pochybení, dá tomu účastníkovi možnost je nějakým způsobem rozporovat a pokud jsou prokázána, pak může zahájit proces odebrání licence," řekl český ministr.

"Tady to zaznělo napřed z úst premiéra," doplnil Kuba s tím, že až pak česká společnost byla informována bulharským regulátorem o zahájení správního řízení.

Petr Nečas považuje kauzu za zpolitizovanou

  • Premiér Petr Nečas očekává, že Bulharsko ve sporu s energetickou společností ČEZ dodrží své mezinárodní závazky i úmluvu o ochraně investic.
  • Problém s vysokými účty za elektřinu považuje za zpolitizovaný a výroky bulharských představitelů vůči ČEZ za nestandardní.
  • Nečas také v tiskovém prohlášení uvedl, že chce o situaci mluvit s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.

Kuba zdůraznil, že hodlá téma otevřít i během jednání s eurokomisařem Joaquínem Almuniou, který v Evropské komisi odpovídá za hospodářskou soutěž. "Pokud máme se pohybovat v legislativních rámcích Evropské unie, tak tohle je něco, co z nich naprosto vybočuje," řekl.

Brusel zatím odmítá komentář

"Z pohledu evropské legislativy je ten postup velmi nestandardní," soudí Kuba. Postup bulharské strany je podle něj neakceptovatelný. Kromě upozornění na situaci přímo v Bruselu, bude Praha zkoušet problém vyjasnit i s Bulhary. "Že budeme jednat i na úrovni bilaterální, je logické," uvedl ministr.

Evropská komise se k problému zatím nechce moc vyjadřovat, zatím čeká na vyjasnění situace. "Odpovědnost je v první řadě na členské zemi, a to především na regulačním úřadu dohlížejícím na trhu s energií," podotkla mluvčí Evropské komise pro energetiku Marlene Holznerová.

Kalousek ostrou kritiku Bulharska odmítá

"Situaci nelze zlehčovat neuváženými výroky. Já jsem požádal o podklady orgány společnosti, jak dozorčí radu, tak představenstvo. Na základě těch podkladů se ve středu budu moci vyjádřit s plnou odpovědností. Vyjádření pana ministra Kuby neberte vážně. Pan ministr Kuba nemá sebemenší oprávnění vyjadřovat se za společnost ČEZ. To je, jako by se vyjadřoval ministr kultury nebo školství," odmítl slova Kuby Miroslav Kalousek.

Kalousek si chce nejdříve pořádně prostudovat podklady a až pak dělat závěry: "Je to moje odpovědnost. Musím se k ní nějak postavit čelem."

Zásahy ministra Kuby považuje za nepatřičné: "Ministr Kuba nemá sebemenší odpovědnost vůči společnosti ČEZ. Společnost ČEZ má své orgány podle obchodního zákoníku, má své představenstvo, dozorčí radu a pak má svého akcionáře, což je většinově ministerstvo financí."

Bulharské ulice proti ČEZ

Protesty Bulhařů proti ČEZ.

Protesty Bulhařů proti ČEZ.

O tom, že ještě bulharský ČEZ přijde o licenci na dodávku elektřiny, informoval v Sofii předseda tamní vlády Bojko Borisov. Za údajné nesrovnalosti při zadávání zakázek byl navíc bulharský ČEZ pokutován.

Ministr energetiky Deljan Dobrev podle bulharských zdrojů nedávno obvinil ČEZ, že až 80 procent svých zakázek realizuje bez výběrových řízení a bez podepsaných kontraktů.

V roce 2011 podle něj ČEZ Bulgaria sjednala zakázky se společnostmi napojenými na mateřskou společnost ČEZ v hodnotě 35 milionů leva (454 milionů korun).

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...