Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nebudeme v současné krizi podporovat firmy z daňových rájů, zní z Polska a Dánska. Inspirovat se chtějí i Češi

Polský premiér Mateusz Morawiecki. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Dánsko a Polsko neposkytnou v době koronavirové krize finanční pomoc podnikům, které mají sídla v daňových rájích. Informoval o tom server Business Insider.
  14:08

Dánská vláda o víkendu prodloužila finanční programy určené firmám postiženým koronavirovou krizí. Premiérka Mette Frederiksenová navýšila objem podpory o dalších sto miliard dánských korun na současných 400 miliard (dohromady asi 1,5 bilionu korun).

Pomoc však neposkytne firmám, které jsou registrované v daňových rájích. „Společnosti, které požadují finanční pomoc, musí zaplatit daň na základě mezinárodních dohod a vnitrostátních předpisů,“ uvedlo dánské ministerstvo financí v prohlášení.

„Skoncujme s daňovými ráji“

Podobné opatření přijalo Polsko už na začátku dubna. Premiér Mateusz Morawiecki řekl, že velké společnosti usilující o pomoc z balíčku šesti miliard dolarů (asi 151 miliard korun) musí platit daně v Polsku. „Skoncujme s daňovými ráji, které znamenají prokletí pro současný ekonomický systém,“ dodal.

Babiš o prodeji firem ČEZ: Z dění v Bulharsku jsem šokovaný

Podobné názory zaznívají také v Česku. „Státní podpora má patřit pouze těm firmám, které daní v Česku. Firmy, které daní jinde, nemají mít na českou státní podporu nárok,“ řekl senátor Zdeněk Hraba (STAN) s tím, že stát nemůže rozdávat peníze těm, kteří nepřispívají do českého státního rozpočtu.

Podle senátora Hraby se tímto krokem zajistí, že finanční prostředky z vládních programů se v budoucnu vrátí prostřednictvím přímých daní do českého státního rozpočtu a tím tyto firmy přispějí ke snadnějšímu zvládnutí celé krize.

S postupem souhlasí také Robert Palmer, britský daňový aktivista a ředitel organizace Tax Justice UK, usilující o progresivnější a efektivnější daňový systém ve Velké Británii.

„Společnosti, které usilují o snížení svých daní, by neměly očekávat, že získají pomoc, když se něco pokazí. Vláda Spojeného království by se měla vážně zabývat přijetím dánského přístupu. Jakákoli pomoc musí přijít s podmínkami,“ uvedl.

Onshore vs. offshore

Mezi nejznámější a nejpopulárnější daňové ráje patří Gibraltar, Bahamy, Bermudy, Britské Panenské ostrovy nebo Panama. Jako daňový ráj se označují země s velmi nízkými daněmi a ekonomikou orientovanou na zahraniční kapitál. Obvykle se ještě dělí na onshore a offshore oblasti.

Srovnání pomoci Evropské unie s Marshallovým plánem je nepřesné, soudí experti

Onshorové destinace se v principu neliší od běžných zemí s tím rozdílem, že danění firem je co nejmenší a zahraniční společnosti jsou zvýhodňovány rozmanitými investičními pobídkami či příznivějšími zákony.

Klasickými daňovými ráji jsou ovšem offshore destinace. Lákadla jsou poměrně jednoznačná: nulová daň z příjmu, paušální roční daň, která je obvykle velmi nízká, anonymita vlastníků, žádná omezení při převodech kapitálu a často ani neexistující požadavek na vedení řádného účetnictví.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...