Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečas se zastává Maďarska. Nechce mu zmrazit peníze z EU

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Český premiér Petr Nečas (ODS) doporučuje hlavám států EU počkat se zmrazením dotací EU pro Maďarsko do doby, než budou známa další doporučení pro zemi v postupu při nadměrném schodku a podmínky, za nichž bude zmrazení opět zrušeno.

Předseda vlády v prohlášení pro média uvedl, že návrh Evropské komise zmrazit Maďarsku 495 milionů eur (asi 12,4 miliardy korun) z fondů EU je obtížné podpořit, neboť pozastavení dotací je podle něj krajní nástroj.

Evropská komise dnes navrhla zmrazit Maďarsku 495 milionů eur (asi 12,4 miliardy korun) z kohezních fondů, z nichž se v rámci snahy podporovat chudší regiony rozdělují v Evropské unii miliardy eur. Důvodem je, že Budapešť dlouhodobě nedělá dost na snížení nadměrného rozpočtového deficitu pod kýženou hranici tří procent HDP. Za strany komise jde o bezprecedentní krok.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnešní rozhodnutí komise zatím neznamená, že Budapešť o peníze nutně přijde. Návrh ještě musí potvrdit kvalifikovaná většina členských zemí, což se může stát už na březnové schůzce ministrů financí. Hlavně ale ještě maďarské úřady budou mít čas na to, aby s deficitem začaly něco dělat.

Pokud by tak učinily, je možné, že by pozastavení peněz bylo zrušeno. Podle Nečase mohou takto závažné kroky Evropské komise ohrozit pověst dotčeného členského státu na finančních trzích a Evropská komise by před jejich navržením měla nejprve ve věci provést další odborné a nepolitické šetření.

"Evropská komise by v uvedené otázce měla postupovat jako administrativní orgán a ukládání sankcí by mělo mít automatickou, nikoli politickou povahu," uvedl Nečas s tím, že postup komise by neměl vzbuzovat pochybnosti o její úřední a apolitické roli.

Nečas je podle prohlášení přesvědčen, že maďarská vláda si je plně vědoma svých závazků plynoucích ze členství v EU a provádí všechna opatření, jimiž by přesvědčila komisi o své dobré vůli k "dosažení uspokojivého pokroku v otázce rozpočtové disciplíny".

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...