14. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejmladší miliardářky na světě jsou sestry. Utrácejí za koně a módu

Sestry Alexandra a Katharina Andresen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sestry Alexandra a Katharina Andresen. | foto: Fred - Frédéric Boudin

OSLO/PRAHA Nejmladším miliardářkám na světě je pouhých 21 a 22 let. Alexandra a Katharina Andresenovy dohromady disponují bohatstvím v hodnotě 2,8 miliardy dolarů (v přepočtu téměř 58 miliard korun), což sestry letos již potřetí vyneslo do žebříčku nejbohatších lidí na světě. Žebříček minulý týden zveřejnil magazín Forbes.

Na 1650. příčce se objevily díky svému otci, jenž je majitelem norské investiční společnosti Ferd. Ta vlastní soukromé kapitálové fondy, několik nemovitostí a podíly v řadě norských firem. Johan Andresen přitom na dcery přepsal 42procentní podíl své firmy už v roce 2007. Tedy v době, kdy sestrám bylo jedenáct a deset let.

Bohatství rodiny ovšem sahá ještě před rok 1849, kdy praprapradědeček dívek Johan Henrik Andresen koupil továrnu na výrobu tabáku. Dědicové se ale v roce 2005 svého podílu v podnikání s cigaretami vzdali a prodali ho za téměř 500 milionů dolarů (v přepočtu asi 10,3 miliardy korun).

Pro firmu pracovat nechtějí

Sestry Andresenovy prý práci v rodinné společnosti neplánují a o své budoucnosti mají vlastní představu. Alexandra je profesionální jezdkyní parkuru norského národního týmu. Navíc od začátku tohoto roku žije miliardářka na Floridě a je zasnoubená s Joachimem Tollefsenem, profesionálním bojovníkem ve smíšeném bojovém umění MMA.

Její sestra Katharina nyní studuje sociální vědy na vysoké škole Amsterdam University College a od února je stážistkou ve společnosti Ernst & Young, která se věnuje daňovému poradenství. Během tříměsíční praxe se chce prý Katharina věnovat projektům zaměřeným na rodinné podnikání či ženy v byznysu.

Starší sestra je však v Norsku známá i kvůli potížemi se zákonem. Loni Katharinu v jejím Audi Q3 zastavila policie, která zjistila, že řidička je pod vlivem omamných látek. Povolenou míru alkoholu dědička překročila až trojnásobně. Neminula ji tak pokuta ve výši 30 tisíc dolarů (asi 621 tisíc korun) a na více než rok jí byl odebrán řidičský průkaz.

Více o volném čase obou sester lze vyčíst z jejich instagramových účtů. Rády utrácejí za exotické dovolené. Nedávno navštívily třeba Indii, Belize či Galapágy. Kromě cestování se starší Katharina ráda chlubí nákupy luxusního zboží.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!