Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VZP jako továrna na průšvihy v rukou politiků

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Kauza odposlechů zachycující bývalého primátora Pavla Béma a lobbistu Janouška jak se domlouvají na instalaci šéfa regionální rady VZP je dalším důkazem skandálních poměrů v největší české zdravotní pojišťovně. Lidovky.cz přinášejí přehled jejích největších finančních "průšvihů".

VZP se v posledních měsících potýká s finančními problémy a s masivním úbytkem pojištěnců. Většina kauz patrně pramení z nepromyšleného utrácení skrze podivné projekty. Dozorčí a správní radu pojišťovny totiž místo manažerů obsadili politici, pro které se tak VZP stala v mnoha případech mohla stát dojnou krávou.

ČTĚTE VÍCE:

Ve správní radě VZP je dnes osm úředníků, dvacet politiků, jeden zástupce odborů a jeden lékařské komory. Proti tomu, že veřejnost prakticky nemá možnost kontrolovat činnost VZP, zpracovává Platforma zdravotních pojištěnců ústavní stížnost.

"Chceme poukázat na to, že se brání právu zdravotních pojištěnců podílet se na správě věcí veřejných," řekla Lidovkám.cz předsedkyně platformy Michala Filipová.

Ministerstvo zdravotnictví ovšem mezitím přichystalo změnu zákona. "Obsazování správních rad bude méně podle stranického a více podle odborného klíče," slíbil už před časem náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

KAUZY OKOLO VZP:

Elektronické zdravotní knížky IZIP

Kauza gradovala loňským nákupem 51 procent akcií ve společnosti IZIP, která systém zdravotních knížek VZP provozuje. Celý projekt přišel na zhruba dvě miliardy korun. Výběrové řízení proběhlo bez veřejné soutěže a rozhodnutí nešlo ani přes správní radu. 

Společnost IZIP je momentálně vyšetřována policií, a to na základě podezření, že vedení největší zdravotní pojišťovny muselo předem vědět, že i s majoritním podílem nebude mít zdravotní knížky pod kontrolou. Podezřelé jsou také personální vztahy mezi subdodavateli, vedením VZP a společností IZIP. Podle listopadového auditu z roku 2011 je IZIP pouze prázdnou schránkou, kde autorská práva vlastní spřátelená společnost UNIQSOL. VZP navíc plánuje převést kritizované elektronické knížky pod nový projekt s názvem Akord 2G.

Více o projektu IZIP:

Tzv. IZIP je elektronická zdravotní knížka pacienta a má ji zhruba 2,5 milionu lidí. Provozuje ji stejnojmenná společnost, jejímž vlastníkem je VZP. Celý projekt přišel na zhruba dvě miliardy korun. Výběrové řízení proběhlo bez veřejné soutěže a rozhodnutí nešlo ani přes správní radu.

Časopis Pohoda pojištěnce

VZP byla kritizována i za zakázku na časopis Pohoda pojištěnce, kterou měla na starost společnost ORA Print. ORA Print založil Roman Janoušek a zastupoval ji Radek John, tehdejší předseda představenstva a nynější předseda Věcí veřejných.

Více o Johnově Pohodě pojištěnce:

Společnost ORA Print inkasovala od roku 2002 za časopis ročně přes 111 milionů korun, což je asi trojnásobek ceny konkurenčních firem. Teď stojí VZP vydávání časopisu zhruba 33 až 40 milionů korun.

Na výlet s Mořským koníkem

Mořský koník je název léčebně-ozdravných pobytů pro chronicky nemocné klienty VZP. Akce probíhaly v Řecku a Chorvatsku. Jak vyplývá z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, VZP platila několik let cestovním kancelářím i za děti, které se ozdravných pobytů vůbec nezúčastnily. Výpravy stály zhruba 24 milionů korun. Kontrolní výlet k moři si mimo jiné udělalo i osm funkcionářů zdravotní pojišťovny.

Němec jako vymahač

Sdružení Němec, Bláha a Navrátilová a vymahačská firma BSP Lawyer Partners vyhrálo zakázku na počítačový software pro vymáhání dluhů pojišťovny, rok předtím však i zakázku na samotné vymáhání pohledávek v celkové hodnotě 430 milionů korun. Výběrové řízení podezíral z neprůhlednosti i antimonopolní úřad. Povolební tlak způsobil, že soutěž na vymáhání pohledávek byla zrušena, aby následně v novém kole mohlo být sdružení kolem Němce opět zvoleno za vítěze.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

, ,
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...