14. srpna 2012 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá ekonomika zpomalila růst, Francie dál stagnuje

Euro a spořící prasátko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro a spořící prasátko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,3 procenta z 0,5 procenta v prvním čtvrtletí.

Rostla ale o něco rychleji, než se čekalo. Meziročně růst hrubého domácího produktu největší evropské ekonomiky zvolnil na 0,5 procenta z 1,7 procenta v předešlých třech měsících. Oznámil to v úterním předběžném odhadu německý spolkový statistický úřad.

Vyrovnání poklesu investic
Ekonomové podle agentury Reuters očekávali v průměru mezičtvrtletní růst HDP o 0,2 procenta. Úřad uvedl, že ekonomice v posledním čtvrtletí pomohly domácí výdaje i zlepšená bilance zahraničního obchodu, což obojí vyrovnalo pokles investic.

ČTĚTE TAKÉ

"Vývoz rostl o něco více než dovoz," uvedl úřad. "Navíc doma byla soukromá i veřejná spotřeba vyšší než v předešlém čtvrtletí," dodal.

Německá vláda nyní předpovídá pro celý letošní rok růst jen o 0,7 procenta po loňském vzestupu o tři procenta. Přední německé ekonomické instituty však odhadují letos růst kolem jednoho procenta a příští rok zrychlení ke dvěma procentům.

Francie stagnuje
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí pokračovala ve stagnaci. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozími třemi měsíci již třetí čtvrtletí za sebou nezměnil, analytici i centrální banka čekali snížení v průměru o 0,1 procenta. Ekonomiku podpořil růst firemních investic. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil statistický úřad Insee.

ČTĚTE TAKÉ

Odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters se pohybovaly v rozmezí od nuly po pokles o 0,5 procenta. Francii se zatím daří odolávat opětovnému propadu do recese, přestože většina ekonomik v Evropě má kvůli pokračující dluhové krizi problémy.

Insee dodal, že výdaje spotřebitelů, hlavní pohon francouzské ekonomiky, se ve čtvrtletí snížily o 0,2 procenta. Investice firem do základního majetku však stouply o 0,7 procenta po poklesu o 1,4 procenta na počátku roku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mnoho firem totiž před prezidentskými volbami v dubnu a květnu omezilo své investice. Vývoz se zvýšil o 0,2 procenta. Dovoz ale rostl rychleji a celkový výkon obchodu tak měl na ekonomiku negativní dopad.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!