Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé dioxiny straší Evropu: Slovensko stahuje maso a vejce

Likvidace drůbeže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Likvidace drůbeže | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenské ministerstvo zemědělství dočasně pozastavilo prodej vajec a drůbežího masa německého původu. Úřady už zahájily kontroly, zda se do země nedovezly potraviny, v nichž by se nacházel rakovinotvorný dioxin.

Tato nebezpečná látka v Německu kontaminovala až 3000 tun krmného tuku pro zvířata, kvůli jejímu výskytu ve vejcích a mase nechaly tamní úřady zavřít přes 4700 farem a drůbežáren.

"Ministerstvo zemědělství SR v reakci na zprávy o výskytu nebezpečné látky dioxin v potravinách nařídilo Státní veterinární a potravinové správě celoplošní kontrolu v obchodech a velkoobchodních skladech. Dokud nebudou známy výsledky laboratorních testů, prodej vajec a drůbežího masa německého původu je dočasně pozastaven," informovalo ministerstvo.

Kontroloři by se podle úřadu měli zaměřit také na další potraviny dovážené z Německa.

Firma o dioxinech věděla už od března, nakažená vejce můžou být v Anglii a Nizozemí

Podle HAZ prokázal březnový test v soukromé laboratoři, že množství jedovaté látky více než dvojnásobně překračuje povolenou hranici 0,75 nanogramu dioxinu na kilogram tuku.

Firma Harles & Jentzsch, která krmné tuky vyráběla z látek pro technické účely, měla podle ministerstva zemědělství Šlesvicka-Holštýnska k dispozici 20 laboratorních zkoušek, z nichž devět bylo pozitivních na vysoký obsah dioxinu. Jeden test dokonce odhalil čtrnáctinásobné překročení povoleného limitu.

Dioxinový skandál nejvíce postihl spolkovou zemi Dolní Sasko, kde úřady až do odvolání dosud zavřely 4468 zemědělských podniků, které používaly závadné krmivo.

Podle deníku Bild byly z prodeje staženy stovky tisíc vajec a utraceny desítky tisíc slepic. Němečtí zemědělci odhadují způsobené škody na 40 až 60 milionů eur (téměř jedna až 1,5 miliardy Kč) týdně a žádají jejich náhradu od výrobce kontaminovaného krmiva.

To se podle německého ministerstva zemědělství do zahraničí nedostalo, potenciálně nebezpečná vejce ale byla z Německa vyvezena do Nizozemska a Británie. Oznámil to úřad evropského komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele, podle něhož je Nizozemci zpracovali do majonéz a pečiva.

Britské úřady se nyní snaží podezřelá vejce zajistit a stáhnout z prodeje.

Jedy se v slovenských v obchodech zatím nenašly

Kontaminované výrobky se v obchodech zatím nenašly. "Kontrola už začala. Výrobky, které jsme v prodejnách našli, byly z jiných oblastí Německa než z těch, kde se dioxin objevil. Takže by měly být v pořádku," řekl pro dnešní Hospodárske noviny mluvčí veterinární správy Milan Matúš.

Prodej masných výrobků i vajec z Německa by v Česku mohla zakázat Státní zemědělská potravinářská inspekce, nicméně nemá informace o tom, že by se nevyhovující výrobky dostaly na český trh. Inspekce proto provádí intenzivní monitoring výrobků, uvedla mluvčí inspekce Petra Hoferková.

"Z naší strany stále probíhá v rámci předběžné opatrnosti intenzivní monitoring vajec, drůbežího a vepřového masa původem z Německa v prodejní síti. Již bylo odebráno několik vzorků do laboratoří. Výsledky očekáváme do týdne," dodala Hoferková.

Z Německa dovezené potraviny kontroluje také Státní veterinární správa.

Agrární komora chce zakázat import z Německa

První výsledky testů by podle jejího mluvčího Josefa Dubna mohly být známy dnes v podvečer. Prezident Agrární komory Jan Veleba ve čtvrtek vyzval orgány státní správy, aby zakázaly až do vyšetření případu dovozy vepřového masa a vajec z Německa. Státní veterinární správa ČR ale tvrdí, že o uzavření hranic členského státu EU může rozhodnout pouze Evropská komise.

Německé úřady nebezpečnou látku objevily ve 13 z 16 spolkových zemích.

Dioxin je vysoce toxická a karcinogenní látka, která se velmi pomalu rozkládá. Dobře se váže na tukové tkáně v lidském nebo zvířecím těle a při větších koncentracích nebo dlouhodobém působení může podle odborníků způsobit vážné zdravotní poruchy.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!