Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nemocní a senioři se v blízké budoucnosti stanou prvními kyborgy

Důchodci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Koncem loňského roku implantovali španělští lékaři dalším dvěma slepým pacientům takzvané bionické oko. Teď se pochlubili výsledky, pacienti se s novinkou učí žít a mohou rozeznávat siluety a kontrasty. Tématu stárnutí a moderního zdravotnictví se v pondělí 15. února věnuje i magazín Index.

Guadelupe Iglesiasová a Carlos Martinez jsou zatím jedněmi z mála, kteří novou techniku mohou v praxi vyzkoušet. Při operaci jim lékaři do očí na úroveň sítnice vložili speciální čipy, které umí přijímat obraz z brýlí, jež jsou nedílnou součástí bionického oka.

Čipy pak stimulují u pacientů zbývající nervy sítnice a ty pak vysílají signály dále do mozku. Výsledkem je obraz o rozlišení asi 500 pixelů, který umožňuje základní vidění.

Na začátku velkých změn

Podobná moderní technika se do medicíny dostává čím dál častěji. Technologické firmy totiž objevily kouzlo prodlužování života a začínají se v tomto odvětví čím dál více angažovat.

Ať už velké korporace jako Apple, Google nebo Microsoft, nebo malé startupy, které se snaží prosadit s neobvyklými myšlenkami, všichni cítí příležitost. Jen 10 největších farmaceutických společností světa zaznamenalo v roce 2015 podle portálu Statista dohromady obrat přes 400 miliard dolarů.

A vzhledem k prodlužování věku, na kterém se technologie podílí, bude objem peněz generovaných zdravotnickým sektorem nadále růst. Vývoj se nesoustředí jen na bionické implantáty, jako je zmíněné oko nebo třeba klouby, či dokonce umělá srdce.

Technologické společnosti věří, žemohou změnit svět podávání léků (třeba bezbolestné podávání inzulinu) nebo třeba diagnostiky. Často pomáhají takzvaná velká data, díky čemuž se výrazně urychluje výzkum v řadě oblastí.

Výzva pro investory

Mladé startupy, které často začínají v univerzitním prostředí, se tak stávají výzvou pro investory. Některé rovnou koupí nadnárodní koncerny, jiné získají pozornost prozíravých soukromých investorů. Peter Thiel, zakladatel platební služby PayPal či jeden z prvních investorů Facebooku, má své peníze v pětadvaceti biotechnologických startupech.

Populace stárne a přispívá k tomu i pokrok ve zdravotnictví. Díky tomu se ze stáří stává velký byznys. Více o něm čtěte v pondělí 15. února v magazínu Index LN. Na stáncích s vydáním Lidových novin.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...