Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Děláme dobré produkty, není třeba mít obavy o tržby, říká šéf Huawei

Žena je v šoku z telefonu firmy Huawei. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena je v šoku z telefonu firmy Huawei. | foto: Reuters

Hongkong Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei spustil rozsáhlou mediální kampaň, aby si zlepšil pověst v době obav, že by čínská vláda mohla využívat jeho produkty ke špionáži. Do kampaně se zapojil i zakladatel a generální ředitel podniku Žen Čeng-fej, který se dosud vyjadřoval v médiích jen velmi zřídka. Informují o tom v pondělí agentura Reuters a server CNBC.

Huawei kvůli obavám ohledně špionáže čelí restrikcím na některých západních trzích včetně Spojených států. Firma ale takové obavy označuje za nepodložené. Před používáním softwaru a hardwaru společnosti Huawei varoval v prosinci i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej v úterýpoprvé po několika...
Huawei (ilustrační foto).

Žen Čeng-fej se v téměř půlhodinovém rozhovoru se státní televizí CCTV vysílaném v neděli večer snažil globální tlak na Huawei bagatelizovat. „Pokud děláte (své produkty) dobře, není potřeba mít obavy o tržby,“ uvedl čtyřiasedmdesátiletý zakladatel podniku, který minulý týden absolvoval i tři schůzky s domácími a zahraničními novináři. Do té doby médiím od založení firmy v roce 1987 neposkytl více než deset rozhovorů a se zahraničními médii se setkal naposledy v roce 2015 ve švýcarském letovisku Davos, upozorňuje agentura Reuters.

„Moje oddělení pro vztahy s veřejností mě přinutilo,“ odpověděl s úsměvem Žen Čeng-fej televizi CCTV na dotaz, proč je nyní k médiím vstřícnější. „Musím zajistit, aby nám rozuměli naši zákazníci, aby nám rozumělo našich 180 000 zaměstnanců,“ dodal.

Firma potíže předvídala před deseti lety

Na schůzce se zahraničními žurnalisty Žen Čeng-fej minulé úterý prohlásil, že případné žádosti čínské vlády o předání důvěrných informací o zahraničních zákaznících by podnik odmítl. Ve čtvrtečním rozhovoru s čínskými médii pak předpověděl, že Huawei během příštích pěti let pravděpodobně zdvojnásobí tržby, protože problémy, se kterými se nyní potýká, nebudou mít velký dopad na podnikatelské aktivity podniku.

Ve čtvrtek šéf Huawei rovněž upozornil, že firma své nynější potíže předvídala už před deseti lety. „Nejsme zcela nepřipraveni řešit tuto situaci. Tyto obtíže nás ovlivní, ale ne ve velkém rozsahu. Žádné velké problémy nenastanou,“ dodal.

Obavy ohledně společnosti Huawei tento měsíc zesílily, když polská civilní kontrarozvědka (ABW) zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky Huawei, která tohoto pracovníka hned propustila.

Loni v prosinci byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka Huawei, která je dcerou zakladatele podniku. Zadržena byla na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud ji v polovině prosince propustil na kauci.

Zdroj blízký zakladateli Huawei agentuře Reuters sdělil, že Žen Čeng-fej pocítil potřebu hovořit s médií poté, co série negativních událostí v loňském roce zastínila obchodní aktivity podniku. Zatčení jeho dcery navíc podle zdroje učinilo z firemních problémů osobní záležitost.

Nejnovější mediální aktivity zakladatele Huawei jsou podle Reuters součástí širší kampaně firmy v oblasti vztahů s veřejností. Podle Jonathana Hemuse z poradenské společnosti Insignia však samotná kampaň nemůže důvěru v Huawei obnovit, napsal server CNBC.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...