20. ledna 2019 14:56, aktualizováno  14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oxfordská univerzita brojí proti Huawei. Vzdala se milionů z Číny

Univerzita v Oxfordu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita v Oxfordu. | foto: Wikipedia, Tom Murphy VII

PRAHA Oxfordská univerzita pozastavila příjem finančních prostředků od čínské společnosti Huawei Technologies. Přední světový dodavatel zařízení pro telekomunikační sítě čelí v některých západních zemích podezření, že jeho výrobky by mohly být uzpůsobeny pro špionáž.

Rozhodnutí prestižní světové univerzity nepřijímat finanční podporu od telekomunikační společnosti Huawei se objevilo poté, co americký státní zástupce zahájil její vyšetřování. Čínský gigant čelí podezření ze špionáže pro čínskou vládu.

„Oxfordská univerzita se rozhodla, že u společnosti Huawei Technologies ani u firem z její skupiny nebude v současné době usilovat o nové možnosti financování,“ uvedla univerzita v prohlášení. Rozhodnutí se podle britského deníku The Guardian vztahuje na financování nových grantů i na filantropické dary. „Postoj univerzity v této věci přezkoumá příslušný výbor. Vyšetřování by mělo trvat tři až šest měsíců,“ řekl pro Reuters ministr obrany, Gavin Williamson.

PROSINEC: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal...
Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej v úterýpoprvé po několika...

Univerzita nicméně hodlá pokračovat ve stávajících grantech, pro něž byly finanční granty již přijaty nebo se k nim firma zavázala. V současné době má univerzita dva takové projekty s finanční účastí Huawei ve výši 692 000 liber (přes 20 milionů korun). „Schválili jsme je již dříve,“ tvrdí univerzita. 

„Naše spolupráce s britskými univerzitami funguje již od roku 2001. Spolupracujeme s nimi na řadě výzkumů a věříme i v naší budoucí kooperaci. Veškerá rozhodnutí by však měla být založená na pravdivých důkazech,“ řekl The Guardian mluvčí Huawei.

‚Podezření ze špionáže‘

Některé západní země již Huawei ze svých trhů vyloučily kvůli obavám, že by telekomunikační zařízení od této firmy mohlo být využito ke špionáži. Huawei ale takové obavy označuje za nepodložené. „Jsme velmi optimističtí, že dokážeme splnit veškeré bezpečnostní požadavky pro sítě 5G,“ uvedla podle agentury Reuters firma. 

„Nevidíme žádné racionální důvody k tomu, aby byla společnost Huawei vyloučena z výstavby sítí 5G v jakékoliv zemi,“ dodala. Například Německo přehodnocuje přístup k čínské společnosti. Podle informací listu Handelsblatt by firma mohla být vyloučena z budování mobilní sítě 5G.

Podle polského ministra vnitra Mariusze Błaszczaka by EU a NATO měly společně zvážit, zda nevyřadit výrobky firmy Huawei z trhu.

V České republice na začátku ledna  vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei Technologies Co., Ltd. a ZTE Corporation. Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei tato tvrzení kategoricky odmítla a  žádá, aby země poskytly důkazy na podporu svého tvrzení.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.