Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

New York versus Amazon. Velkoměsto obvinilo obchod za nedostatečnou ochranu zaměstnanců před virem

Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi. | foto:  Dan Materna, MAFRA

New York Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová obvinila americký internetový obchod Amazon z nedostatečné ochrany zaměstnanců v době pandemie covidu-19. V žalobě podané tento týden uvedla, že Amazon „křiklavě ignoroval“ zdravotní a bezpečnostní požadavky a podnikal nezákonná opatření proti zaměstnancům, kteří vyjadřovali znepokojení. Informují o tom ve středu servery BBC a The Verge.

Amazon se minulý týden pokusil žalobu zablokovat. Obvinil Jamesovou, že při vyšetřování reakce podniku na pandemii uplatňuje „nekonzistentní a nespravedlivý“ přístup. Zároveň požádal soud o zastavení tohoto vyšetřování.

„Máme velkou starost o zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců,“ uvedla po podání žaloby mluvčí podniku. „Nemyslíme si, že žaloba generální prokurátorky ukazuje správný obrázek reakce Amazonu na pandemii,“ dodala.

Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.
Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.

Společnost Amazon nicméně kvůli své reakci na šíření koronaviru čelí kritice ze strany zaměstnanců po celém světě. Například ve Francii a Španělsku úřady po stížnostech odborů přiměly firmu ke změnám v tomto přístupu, píše BBC.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Působí rovněž v České republice, kde provozuje distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Pro firmu v Česku pracuje kolem 3000 lidí.

Amazonu v loňském roce prudce rostly tržby i zisky díky vzestupu zájmu spotřebitelů o nákupy prostřednictvím internetu, který je důsledkem pandemie covidu-19. „Amazon dosahoval mimořádných zisků a exponenciálního růstu na úkor životů, zdraví a bezpečnosti zaměstnanců,“ uvedla v žalobě Jamesová.

Generální prokurátorka vyšetřování zahájila loni v březnu kvůli řadě stížností ohledně ochranných opatření u zaměstnanců Amazonu v New Yorku, který by tehdy epicentrem šíření koronaviru v USA. Později se vyšetřování zaměřilo také na propouštění zaměstnanců, kteří na nedostatky poukazovali.

Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos je nyní díky růstu akcií podniku nejbohatším člověkem na světě. „Zatímco Amazon a jeho šéf vydělali během této krize miliardy, tvrdě pracující zaměstnanci byli nuceni snášet nebezpečné podmínky a stávali se terčem odvety za oprávněné vyjadřování obav,“ uvedla Jamesová. „Je jasné, že Amazon si cení více zisků než lidí,“ dodala.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!