31. května 2016 14:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezabezpečené pošty? Alkom po 25 letech vypověděl smlouvu, chce 1,5 miliardy

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Společnost Alkom Security, která zajišťovala bezpečnostní systémy pro pobočky České pošty, po 25 letech vypověděla smlouvu. „Ohroženi jsou nyní pracovníci na poštách, lidé, kteří tam zasahují i policisté,“ řekl na tiskové konferenci ředitel Václav Růžička. Firma navíc po státním podniku žádá 1,5 miliardy korun.

  • Dceřiná firma Česká pošta Security vznikla přejmenováním jiné společnosti, kterou pošta koupila v roce 2012.
  • Podle informací ČTK provozuje pošta zhruba 3200 poboček a zaměstnává třicet tisíc lidí.

Podle Alkomu totiž Česká pošta a dceřiná firma Česká pošta Security dlouhodobě porušují smluvní podmínky a tím Alkomu zabraňují v plnění závazků společnosti.

„Dnešního dne dostala Česká pošta dopis tohoto znění,“ doplnil Růžička. Navíc jedním z dalších důvodů, proč se firma rozhodla spolupráci ukončit, jsou údajné korupční kauzy státního podniku z poslední doby (více čtěte ZDE).

Zaplaťte 1,5 miliardy

Alkom zároveň hovoří o částce 1,5 miliardy korun, které bude po státním podniku vymáhat. K této částce došla firma Alkom podle ředitele Růžičky poté, co sečetla veškeré smluvní pokuty za porušování smlouvy ze strany státního podniku. Podle Alkomu vládnou v současném zabezpečení poboček pošty zmatky. Růžička uvedl, že některé pobočky převedla pošta pod ČP Security, některé však ze systému odpojila a u dalších není jasné, kdo se o jejich zabezpečení stará. To podle něj ohrožuje bezpečnost zaměstnanců pošty a dalších pracovníků.

„Česká pošta Security provádí dálkový monitoring prostřednictvím certifikované technologie a o všech krocích, které realizovala v souvislosti s přechodem na nový systém, Alkom včas a řádně informovala. Naopak společnost Alkom, pro kterou Česká pošta po léta znamenala výhodný byznys, celý proces brzdí a narušuje,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podle jeho slov vypověděla ČP Security smlouvu Alkomu na dálkový monitoring na konci dubna. „Alkom výpověď řádně převzal. O žádném nároku ani podané žalobě na 1,5 miliardy Česká pošta neví, bez ohledu na to je připravena obhájit svůj postup u nezávislého soudu,“ doplnil ještě mluvčí.

Převod poboček

Krok ze strany Alkomu přišel přesně v době, kdy se Česká pošta rozhodla převést 1500 poboček pod vlastní dohled - firmu ČP Security. Celkem 700 poboček pod sebe pošta přepojila už v dubnu tohoto roku.

„Česká pošta ale není schopna ve stejné kvalitě a cenové hladině zabezpečit pošty,“ uvedl k tomu na tiskové konferenci Jindřich Schenk, správní ředitel společnosti Alkom Security. „Firma ČP Security zároveň nemá oprávnění vykonávat zabezpečení pošt, neboť tak může učinit na základě postoupených smluv. Ty jsme ale minulý týden vypověděli,“ doplnil k tomu s tím, že převod poboček provádí pošta neodborně a bez požadovaného certifikátu.

hmHana Mazancová

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…