Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia propustí ve Francii zhruba třetinu pracovní síly, zruší více než 1200 míst

Nokia Lumia 1020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia Lumia 1020. | foto: ČTK

Paříž Finská společnost Nokia plánuje ve své francouzské dceřiné společnosti Alcatel-Lucent International zrušit 1233 pracovních míst, což odpovídá zhruba třetině pracovní síly. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Oznámení zřejmě bude mít ve Francii politické důsledky.

Nokia konkuruje na trhu se sítěmi 5G švédskému Ericssonu a čínské firmě Huawei. Firma uvedla, že propouštění je nutné kvůli tlaku na snížení nákladů.

Nokia koupila firmu Alcatel-Lucent před pěti lety za podmínky, že zachová pracovní místa a rozšíří výzkum a vývoj v zemi. Mluvčí společnosti však uvedla, že Nokia se tento měsíc od těchto závazků osvobodila.

Propouštění se dotkne hlavně výzkumu a vývoje. „Nokia bude ve Francii i nadále významným zaměstnavatelem se silným postavením ve výzkumu a vývoji, prodeji a službách, což nám umožní účinně rozvíjet a realizovat projekty našich zákazníků,“ řekl šéf Nokie pro Francii Thierry Boisnon.

Nokia se dohodla na převzetí firmy Alcatel-Lucent formou výměny akcií za 15,6 miliardy eur (nyní 416,2 miliardy Kč) v roce 2015. Spojení podrobně zkoumala francouzská vláda a tehdejší ministr hospodářství, kterým byl současný prezident Emmanuel Macron. Nokia se zavázala, že ve Francii po dobu dvou let zachová pracovní místa a rozšíří tým pro výzkum a vývoj, aby se Francie stala hlavním centrem skupiny pro technologie mobilního internetu příští generace, tedy 5G.

„Je to jen nízkonákladová strategie, která se realizuje, na rozdíl od všech závazků, které Nokia ve Francii učinila. Nokia se vysmívá všem, především francouzské vládě,“ komentoval rozhodnutí na svých internetových stránkách odborový svaz CFE-CGC.

Nokia má ve Francii 5138 zaměstnanců. Z toho pro Alcatel-Lucent International jich pracuje 3640.

Velké srovnání příjmů v Česku a Evropě: stále jsme platoví otloukánci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Proč Češi berou méně než na Západě? Experti říkají, že vyrábíme s nižší přidanou hodnotou a dodávají, že Německo...

Jak starý je váš pes? Roky psího života se násobí podle velikosti rasy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeden psí rok = sedm lidských. Omyl! Podle amerických vědců zažitá rovnice neplatí. Váš hafan je možná daleko starší,...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...