Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové byty? Zájem je hlavně o ty malé, s přehledem vede Praha

Bytový areál v Praze Nových Měcholupech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový areál v Praze Nových Měcholupech | foto: earch.cz

PRAHA Připravovaná nabídka bytů a rodinných domů největších tuzemských developerů je pro letošek bohatá. Orientuje se však více na menší byty a téměř výhradně na Prahu. V příštích měsících developeři svorně čekají oživení, nejpozději od poloviny roku.

"Jsem optimista a věřím, že k určitému oživení trhu dojde již v létě. Potřebu bydlení nelze odkládat věčně. Samozřejmě nelze čekat plošné oživení, ale věřím, že Praha bude mezi prvními," řekl LN Martin Jan, obchodní a marketingový ředitel developerské společnosti Codeco, který tím vysvětlil i orientaci projektů na hlavní město.

Přístup bank k hypotékám se však podle něj ještě nezmění, minimálně pokud nebude na tuzemský trh expandovat nějaká nová banka. "Z dlouhodobého hlediska je to však ochrana jak pro klienta, tak pro banku i celou ekonomiku," dodal Jan.

Codeco letos plánuje zahájit stavbu dvou menších obytných domů v Praze s 25 až 50 byty. K nyní dokončeným projektům se řadí Kolovrátek v Praze 10, kde probíhá kolaudace. Ceny se zde pohybují od 2,2 do 6,2 milionu korun. 

Jak je to mimo Prahu
Společnost Skanska jde jako jedna z mála s letošní nabídkou i za hranice Prahy, do Libereckého kraje. Mimo to plánuje zahájit prodej čtvrté etapy projektu Botanica v pražských Jinonicích. Mělo by jít o 69 bytů.

Bytový dům Na Topolce

Zkolaudovány budou i další tři pražské projekty Skansky: 37 jednotek ve třetí etapě bytového domu Jahodnice, 124 bytů a 22 rodinných domů ve čtvrté etapě projektu Botanica a 44 bytových jednotek v domě Pod Vodárenskou věží.

"Myslíme, že klienti, kteří s koupí vyčkávali, protože předpokládali ještě vyšší propad cen nemovitostí, by se teď mohli definitivně rozhodnout, neboť ceny již dosáhly svého dna," sdělila LN Naděžda Ptáčková, ředitelka prodeje a marketingu Skanska, Divize Skanska Reality.

Podle ní nyní ceny nemovitostí stagnují a ve vyhledávaných lokalitách dokonce rostou v řádu jednotek procent. Podnítit zájem o koupi bytu či domu se Skanska snaží nabídkou různých slev.

I developerská firma Ekospol přišla loni se slevami, u některých bytů i o více než 600 tisíc korun. "Pro klienty jsme připravili akci nazvanou záruka nejnižší ceny," řekl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec s tím, že nárok na slevu 50 tisíc korun má ten, kdo najde levnější byt srovnatelné kvality v Praze.

Letos hodlá společnost zahájit stavbu i prodej tří projektů v Praze: další etapy viladomů Panorama Kyje s 90 jednotkami, Nové Měcholupy II. v první fázi se 136 byty a Nový Park Písnice, který v úvodní etapě nabídne 64 bytů.

Korec si všiml zejména hladu po menších bytech, kterému také přizpůsobil nabídku jednotek: "Převážnou většinu našich projektů tvoří garsonky a 2+kk, jen výjimečně větší byty," dodal Korec.

Menší byty vedou
Společnost Finep připravuje na letošek výstavbu dvou bytových projektů v pražských lokalitách Prosek a Hostivař. Také ona reaguje na poptávku po menších bytech. "Bytový park Prosek tvoří 138 jednotek v dispozicích 1+kk až 3+kk. Specialitou tohoto projektu je 99 bytů volné dispozice. Ty mají rozlohu kolem 50 m2 a jsou ideální jako prostorné 1+kk nebo jako 2+kk," uvádí mluvčí Finepu Petra Kopecká. Bydlení nad Přehradou v Hostivaři nabídne v první etapě 89 jednotek a přilehlé mezonetové byty v dispozicích 1+kk až 4+kk.

Společnost Central Group plánuje v březnu zařadit do prodeje asi pět nových lokalit a většinu z nich má začít letos i stavět. Jedním z projektů bude dvanáctipatrová budova s 208 jednotkami, dalšími bytový dům v Letňanech a první etapa výstavby rodinných domů v Brandýse nad Labem. Dokončen nebude letos žádný z připravovaných projektů společnosti.

V odhadu tržního vývoje je firma optimistická. "Cenová křivka by letos měla obnovit růstovou tendenci, přičemž předpokládáme celkový růst kolem pěti procent," řekla LN Veronika Ježková, vedoucí analytické skupiny vedení společnosti. Podle ní už proto firma neplánuje pro další období žádnou slevovou akci.

Tři projekty v Praze připravuje k prodeji společnost Sekyra Group. Jde o objekty s padesáti až 220 bytovými jednotkami. Na podzim plánuje dokončení luxusního projektu Rezidence Korunní s cenou od 80 tisíc korun za m2.

Na krizi společnost zareagovala snížením cen a novými prvky reklamní kampaně, jako jsou dny otevřených dveří a slevové akce při doprodeji posledních bytů v projektech. Leoš Anderle, ředitel pro development Sekyra Group, očekává mírný růst poptávky v druhé polovině letošního roku.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...