1. března 2017 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové Nokie s Androidem jsou poctivé. Nostalgie tu naštěstí není namístě

Nová Nokia 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Nokia 5 | foto: Paul HannaReuters

BARCELONA (OD ZPRAVODAJE LN) Finská Nokia se na veletrhu MWC v Barceloně vrátila na trh. Kromě bombastického znovuzrození modelu 3310 představila i nové portfolio smartphonů. Jsou tři, mají Android a kladou důraz na eleganci a kvalitní zpracování. Dávají vzpomenout na „staré dobré“ poctivé Nokie.

Nokia 3, 5 a 6, to jsou tři nové chytré telefony s operačním systémem Android. Jejich společným znakem je elegantní design a kvalitní zpracování. Všechny vsadily na kovové zpracování těla, nejlevnější typ 3 kombinuje kov s měkčeným plastem, ostatní mají kovové celé tělo.

Zpracování dává vzpomenout na špičkově provedené Nokie nedávné i dávnější minulosti, při zkoumání nových modelů se nám v hlavě vyrojily vzpomínky například na úžasný symbianový model N8 z roku 2010. Speciálně typ 5 nám připomíná i první špičkově zpracované polykarbonátové Lumie s Windows.

Nokia 3 je nový cenově dostupný smartphone s operačním systémem Android
Nokia 3 je nový cenově dostupný smartphone s operačním systémem Android

Ačkoli však mohou novinky vzbuzovat v uživateli nostalgické pocity z hlediska kvality zpracování a poctivosti značky, zcela na místě nostalgie není. Naštěstí.

Původní symbianové nokie sice bývaly parádními smartphony, ale trápila je celá řada softwarových problémů, Lumie s Windows zase nikdy nezískaly pořádnou podporu od vývojářů a tak chyběly aplikace.

Novinkám se tohle stát nemůže. Aplikací bude přehršel, protože používají operační systém Android. A softwarové chyby eliminuje fakt, že se Nokia nepouštěla do žádných vlastních úpravy operačního systému a používá ho v čisté formě bez jakýchkoli příkras.

To by mělo zajistit i rychlé aktualizace systému na nejnovější verzi, což bývá u spousty androidích telefonů problém. Někdejší nevýhodu, tedy software, teď novodobá Nokia přeměnila velmi jednoduše ve svou konkurenční výhodu. A na to by mohli zákazníci slyšet. Poctivě zpracované smartphony s poctivým softwarem určitě mají své místo na trhu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!