Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Operátoři jsou jako tabákové firmy. Zrušte roaming, vyzval šéf mobilní asociace

Ekonomika

  18:35
BARCELONA (OD ZPRAVODAJE LN) - Evropští návštěvníci Světového mobilního kongresu (WMC) v Barceloně, se těší, že až přijedou příště, budou volat, posílat SMS i brouzdat po internetu za stejné ceny jako ve své domovské zemi. Za hranicemi EU však roaming stále existuje a jeho ceny jsou mnohdy astronomické. Jak v Barceloně upozornil předseda mobilní asociace GSMA Sunil Mittal, škodí to zákazníkům i operátorům.

Předseda mezinárodní mobilní asociace GSMA Sunil Mittal. foto: Wikipedia

„Z hlediska reputace jsou na tom mobilní operátoři v průzkumech jen o něco málo lépe než tabákové firmy,“ uvedl Mittal s tím, že telekomunikační firmy by se měly snažit tuto skutečnost změnit.

Chytrý telefon půjde dobít doslova za pár minut, ukazuje čínská firma

Hlavním důvodem je přitom právě roaming. Okolo 55 procent zákazníků z rozvinutých zemí si při cestách do zahraničí stále vypíná telefon, jen aby se vyhnuli „mastným“ příplatkům. V rozvojových zemích pak toto číslo stoupá dokonce na 90 procent.

„Mohu Vám slíbit, že během mého působení v GSMA se roamingové poplatky stanou minulostí,“ sdělil sebevědomě Mittal. Přitom pokud nebude znovuzvolen, má na splnění svého slibu čas jen do prosince roku 2018.

Ze snah GSMA by profitovali i čeští zákazníci. Dnes totiž není výjimkou, že za jeden megabyte dat na dovolené v Turecku zaplatí u O2 240 korun, na egyptské pláži si s Vodafonem zasurfují za 252 korun za MB a kdo by si chtěl číst e-maily na prázdninách v Thajsku, vyjde ho tu T-Mobilu na 360 korun za MB.

Bilboard Mobile World Congress v Barceloně
Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat