10. února 2012 8:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kariéra snů: z úřednice šéfkou pražského dopravního podniku

Magdalena Češková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magdalena Češková | foto: DPP

PRAHA Bývalá krajská úřednice vede pražský dopravní podnik, který každý rok rozděluje miliardy korun. Kariéra Magdaleny Češkové nabrala nebývalé obrátky. Ještě před pár týdny byla neznámou úřednicí, o níž i na internetu bylo jen pár kusých zmínek.

Magdalena Češková nyní šéfuje pražskému dopravnímu podniku, firmě s šestnáctimiliardovým obratem, jedenácti tisíci zaměstnanci a řadou kauz.

Její vzestup je výsledkem boje různých skupin politiků o vliv v dopravním podniku. Do čela firmy ji vedení města dosadilo poté, co z funkce musel odejít její předchůdce Jaroslav Stůj.

„Ukázalo se, že paní Češková si se situací v podniku dokáže poradit lépe,“ uvedl k překvapivé změně bez podrobností místo primátor Josef Nosek (ODS). Sama Češková byla rychlým vývojem událostí zaskočena. O převzetí ředitelské funkce se dozvěděla pár minut před jmenováním.

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

„Můj mandát je dočasný a předpokládám, že bude krátký,“ řekla LN Češková. V den jejího jmenování neměla firma k dispozici ani fotografii nové šéfky.

Češková přitom do dopravního podniku nastoupila teprve v dubnu roku 2010 jako zástupkyně ekonomického ředitele. Poté co loni primátor Bohuslav Svoboda fakticky ovládl pražskou radnici, začala její hvězda stoupat.

Kauzy kolem DP

Dočasná ředitelka se tím přihlásila k roli „čističe“ v podniku, který je v poslední době zatížen několika kauzami. A o němž se dlouhodobě mluví jako o penězovodu pražských politiků a spřízněných podnikatelů.

Podle zjištění Nadačního fondu proti korupci například dopravní podnik odváděl v minulých letech z každé prodané jízdenky provizi ve výši 17 haléřů nastrčené firmě. Tyto peníze údajně končily u známého lobbisty Ivo Rittiga, který to však popírá.

Hospodářské noviny zase na konci ledna informovaly, že Marie Nováková, matka bývalého ředitele podniku Martina Dvořáka, za podezřele výhodnou cenu koupila luxusní vilu na pražské Hanspaulce. Prodejce vily měl vazby na firmu Bitmedia, která provozovala reklamní obrazovky v pražském metru.

V polovině prosince 2011 byla po odchodu ekonomického ředitele Iva Štiky pověřena řízením ekonomického úseku. Ve středu 21. prosince se Češková stala členkou představenstva a hned den poté byla zvolena jeho předsedkyní.

Tato funkce se uvolnila, když musel kvůli podezřelým smlouvám a vazbám ve funkci skončit Martin Dvořák.

Od pondělí je Češková současně i dočasnou ředitelkou dopravního podniku, nahradila Jaroslava Stůje, který ve funkci vydržel přesně dva měsíce.

Češková, to bylo až dosud v českém byznysu neznámé jméno. Ve veřejných zdrojích o ní bylo možné dohledat jen několik informací. Třeba že do počátku roku 2010 pracovala jako vedoucí oddělení financování obcí na Krajském úřadu Jihomoravského kraje.

A také že v květnu 2007 publikovala na Masarykově univerzitě v Brně bakalářskou práci s názvem Rozpočtový proces obcí. „Ano, jsem to já,“ potvrdila zjištění LN Češková. Ona sama se za nezkušenou nepovažuje.

„Mám dostatek zkušeností z oblasti ekonomiky, která je v každém podniku jedna z nejdůležitějších. Akromě toho je nutno zdůraznit, že jsem pouze dočasně pověřena zastupováním generálního ředitele,“ zdůraznila Češková. Její ambice v čele firmy jsou však větší, jak vyplývá ze sdělení, které se na stránkách firmy ocitlo den po jejím jmenování.

„Je potřeba zajistit realizaci nezbytných výběrových řízení, prověřit sporné smlouvy a vypsat nové veřejné zakázky podle nových, transparentních pravidel, která představíme v nejbližší době. To se týká například i dodavatele papírových jízdenek,“ uvedla Češková.

Ředitele vybere Bubeník

Vedení dopravního podniku nyní vybírá headhunterskou agenturu, která zajistí výběr nového šéfa. Zájem o účast v soutěži byl vysoký. „Do výběru se přihlásilo 14 headhunterských agentur,“ potvrzuje tisková mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Mezi jinými potvrdil zájem o účast v tendru ředitel agentury Bubenik Partners Jan Bubeník. „Pro veřejný sektor obvykle nepracujeme, ale tentokrát jsme se rozhodli nabídku podat. Vážím si transparentního přístupu nové koalice na pražském magistrátu,“ řekl Bubeník.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz