Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O2 se i nadále daří. Pod PPF udržuje vysoké tržby i ziskovost, bude se ještě zlepšovat

logo O2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy logo O2 | foto: Lidovky.cz

PRAHA Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic pět let po ovládnutí investiční skupinou PPF drží vysoké tržby i ziskovost. Hospodaření by se navíc mělo v příštích letech dále mírně zlepšovat, shodují se analytici. Úspěšné podle nich bylo i oddělení sítí do nově vytvořené firmy CETIN. PPF dokončila převzetí většinového podílu v telekomunikační firmě před pěti lety, 28. ledna 2014.

„O2 působí na konkurenčním trhu, kde se musí potýkat se snižováním cen poskytovaných služeb. Přesto se společnosti v posledních letech daří udržovat vysoké tržby, které se pohybují mezi 37 a 38 miliardami korun. Díky investicím do nových technologií a snaze redukovat náklady si O2 ČR udrží dobré hospodářské výsledky i v budoucích letech, kdy zřejmě mírně navýší své tržby,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Vzhledem ke specifikám trhu, na kterém O2 působí, nelze podle Křečka očekávat výrazný růst společnosti. Spíše bude držet pozice na českém i slovenském trhu. Propad v sektoru pevných linek vynahrazuje růst mobilních dat a rozvoj nových služeb. O2 ČR se do budoucnosti bude muset orientovat na sítě 5. generace, což povede k růstu investičních nákladů. 

Podle analytika JT banky Milana Vaníčka je zřejmé, že PPF našla lidi, kteří sektoru i samotné společnosti rozumí a umí si poradit s překážkami, které to se sebou přináší. „Z pohledu akcionářů je od znovuuvedení po rozštěpení za cenu kolem 50 Kč za akcii po současných 240 Kč velmi významný skok. Navíc je potřeba přičíst k tomuto výsledku i velmi silnou dividendu. Kaňkou zůstává jen zmatek, který doprovázel samotné rozdělení společnosti a nejistota ohledně budoucího záměru vlastníka po rozdělení. S tím se ale trh vyrovnal po svém,“ dodal.

Akcie stále nenaplňují očekávání

Naopak podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy v uplynulých pěti letech akcie O2 spíše zklamaly, i když nijak dramaticky. Analytici titulu předpovídali od začátku roku 2014 spíše vyšší zhodnocení, než jakého nakonec akcie dosáhly. Nebyly výjimkou ani cílové ceny mířící na 300 a více korun za jednu akcii, přičemž takové úrovně titul od roku 2015 nikdy nedosáhl. Akcie O2 nenaplňují podle něj očekávání ani poslední dobou. Například v posledním čtvrtletí roku 2017 se cílová cena určovaná českými analytiky pohybovala v průměru kolem úrovně 285 korun, avšak ve skutečnosti se akcie loni od října do prosince prodávaly převážně kolem 240 korun za akcii.

„Akcie O2 si v posledních letech upevňovaly pověst dividendového titulu s potenciálem jejich zpětného odkupu. Jejich výkon však tlumí ztráta dynamiky v oblasti tržeb z mobilní komunikace a pokles v oblasti komunikace prostřednictvím pevných linek. Nové růstové segmenty, jako je placený televizní obsah, finanční služby či monetizace dat, přitom zatím nejsou dostatečně silné na to, aby daný útlum kompenzovaly v investorsky atraktivní míře,“ upozornil Kovanda.

Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera dokončila před pěti lety, 28. ledna 2014, převzetí 65,9 procenta firmy Telefónica Czech Republic (od června 2014 pod názvem O2 Czech Republic) a stoprocentního podílu ve slovenské Telefónice od španělské Telefóniky SA. Podle smlouvy podepsané v listopadu 2013 zaplatila PPF za transakci 63,6 miliardy korun. PPF postupně svůj podíl v O2 navyšovala, v současnosti vlastní více než 80 procent.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!