24. dubna 2016 19:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama a Merkelová vybídli k pokroku v jednání o TTIP. Pakt vyvolává obavy

Prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová | foto: ČTK

HANNOVER Spojené státy a Evropská unie musejí pokročit v jednáních o chystané dohodě o volném obchodu TTIP. Po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to v neděli v Hannoveru prohlásil americký prezident Barack Obama.

Dohoda označovaná jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by mohla vést k vytvoření největší zóny volného obchodu na světě, v řadě evropských zemí ale vyvolává obavy. V Hannoveru proti ní v sobotu demonstrovaly desetitisíce lidí.

„Je nesporné“, že dohody o volném obchodu pomohly americké ekonomice a přinesly obrovské výhody zemím, které se jich účastní, prohlásil Obama na společné tiskové konferenci. Rozumí prý tomu, že globalizace veřejnost zneklidňuje, obzvláště když se zavírají továrny a pracovní místa přesouvají za hranice. Spojené státy však prý potřebují zůstat konkurenceschopné v době, kdy se části Asie a Afriky začínají více ekonomicky vzmáhat. Obzvláště důležité je zajistit silný hospodářský růst v Evropě, prohlásil také v severoněmeckém Hannoveru, kde proti TTIP v sobotu demonstrovalo podle policie asi 35.000 lidí, podle pořadatelů více než dvojnásobek.

Ekonomika USA, která je největší na světě, stoupla loni o 2,4 procenta. Hospodářský růst EU, kde má největší ekonomiku Německo, loni činil 1,9 procenta.

Rozsáhlý obchodní pakt podle stoupenců podpoří obchodní výměnu mezi oběma velkými ekonomickými bloky v době, kdy je situace ve světové ekonomice nejistá. Kritici se obávají snížení vysoko nastavených evropských pravidel ochrany spotřebitele či životního prostředí.

Merkelová i Obama dojednávaný pakt podporují. Obama věří, že dohoda by mohla být dokončena do konce roku, aby ji pak bylo možné předložit k ratifikaci. Pakt se podle něj může začít „posouvat kupředu“, až v USA skončí období prezidentských primárek a situace se zklidní.

K rychlému dokončení rozhovorů o TTIP vybídla také Merkelová. „Musíme si pospíšit,“ řekla kancléřka, podle které je odstartování volného obchodu dobré pro německou i celou evropskou ekonomiku.

Vyjednávači v Evropě a ve Washingtonu usilují o dokončení klíčových částí dohody do konce tohoto roku. S příchodem Obamova nástupce do Bílého domu v lednu příštího roku a předvolebními kampaněmi v mnoha evropských zemích by se již tak složitá jednání mohla ještě více zkomplikovat. K ratifikaci ale za Obamova úřadování zřejmě již nedojde.

Merkelová a Obama večer oficiálně zahájili hannoverský průmyslový veletrh, který je největší takovou přehlídkou na světě. V pondělí, kdy se brány výstavy otevřou veřejnosti, by zde oba politici měli navštívit vybrané vystavovatele. Největší evropská automobilka Volkswagen, kterou USA loni obvinily z použití zařízení pro falšování emisních testů, mezi nimi podle informací agentury DPA ale nebude.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.