4. listopadu 2013 10:09, aktualizováno  10:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchod roku: Kellner kupuje od Španělů českou Telefóniku. Za 65 miliard

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. | foto: ČTK

PRAHA Dohoda finanční skupiny PPF Petra Kellnera a španělské Telefóniky o převzetí majority v Telefónice Czech Republic je podle agentury ČTK připravená. Podepsána by měla být už v pondělí nebo během několika dnů. Server britského ekonomického listu Financial Times uvedl, že cena podílu 69 procent má být 2,5 miliardy eur (64,6 miliardy korun).

Další zdroj uvedl, že dohoda by měla být podepsána ještě před zahájením aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE, které je naplánováno na pondělí 11. listopadu.

Telefónica se do aukce přihlásila, PPF naopak dceřinou společnost, která měla do soutěže o kmitočty jít, prodala jejímu řediteli Tomáši Budníkovi. Firma se přejmenovala na Revolution Mobile a aukce se účastní.

Podle Financial Times se očekává, že až PPF uzavře dohodu, nabídne odkup zbývajících 31 procent. Tím by se hodnota kontraktu zvýšila ještě o miliardu eur (25,9 miliardy Kč) a Telefónica by byla ryze v soukromých rukou. To znamená, že by se s jejími akciemi už neobchodovalo na veřejných trzích.

Evropská jednička

Španělská skupina Telefónica je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Evropě, jedničkou je nyní i na trhu v České republice.

Firma se ale potýká s vysokým zadlužením, což ji už donutilo k prodeji některých aktivit. Společnost navíc čelí negativním dopadům, které má na poptávku dluhová krize v eurozóně.

O záměru španělské Telefóniky prodat aktivity v České republice se mluví už asi dva měsíce. V posledních týdnech ale firma podle britského serveru jednala výlučně se skupinou PPF. Založil ji podnikatel Petr Kellner, který v ní má stále největší vliv.

Po převzetí PPF by se Telefónica jako jeden z mála bývalých telekomunikačních monopolů v Evropě dostala do vlastnictví finančního investora, který jinak v odvětví telekomunikací nepůsobí.

Akcie v klidu

Financial Times upozornil, že skupina PPF má aktiva v hodnotě zhruba 22 miliard eur (569 miliard korun). To znamená, že případná dohoda o převzetí kontrolního podílu v české divizi Telefóniky by pro ni byla velmi významnou investicí.

Akcie Telefóniky na pražské burze se dnes po 10:00 prodávaly za 311 korun za kus, to je o 0,6 procenta méně než v pátek.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK V PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč