Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ocenění Firma roku 2013 získal výrobce koberečků Grund

Vlevo je Jiří Grund mladší z vítězné firmy Grund, vpravo živnostník roku Karel Sobotka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlevo je Jiří Grund mladší z vítězné firmy Grund, vpravo živnostník roku Karel Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2013 je výrobce koupelnových koberečků Grund z Mladých Buků. Ocenění GE Money Bank Živnostník roku 2013 získal sklář Karel Sobotka z Libereckého kraje. Výsledky osmého ročníku soutěže, jejímž posláním je podpora podnikání v Česku, byly vyhlášeny ve středu na pražském Žofíně.

Vítěznou firmu zvolila 14členná porota. O pěti finalistech Živnostníka roku rozhodla veřejnost v SMS hlasování, z nich vybrala vítěze porota.

"Letos jsme zaznamenali rekordní počet soutěžících. Přihlásilo se 6525 firem a živnostníků," uvedl ředitel soutěží Petr Lutonský.

Vítězná firma Grund uspěla v konkurenci 3116 společností. Firmu založili v roce 1990 s minimálním kapitálem a jedním šicím strojem doma v ložnici. Během několika málo let se společnosti podařilo obsadit bývalý československý trh, přestěhovat se do nově postavené haly a vystavovat na světovém veletrhu. Nyní má firma 80 vlastních obchodů v Německu a pomocí nových technologií úspěšně bojuje proti asijské konkurenci.

Uspěl i výrobce rukavic pro hasiče

Na druhém místě se umístila společnost Holík International, která se specializuje na výrobu zásahových rukavic pro hasiče, armádu, záchranáře či myslivce. Na třetí místo dosadili porotci společnost Kitl, která vyrábí bylinkové sirupy.

Podnikatelé, kteří se v soutěži Živnostník roku utkali s více než 3400 konkurenty a umístili se na prvních třech příčkách, pracují rukama. Vítězný živnostník Sobotka je jeden z posledních mistrů foukaného skla, ze kterého vyrábí figurky. K práci mu stačí sklo, benzinový hořák a spousta trpělivosti. Druhý byl jihočeský kamnář Vladimír Hejna, jenž se ke svému podnikání dostal ve chvíli, kdy ve svém bytě potřeboval postavit krb. Třetí živnostník Radek Zachariáš z Prahy se živí ručním šitím luxusní kožené obuvi.

Odpovědnou Firmou roku je výrobce vozítek

Odpovědnou Firmou roku 2013 se stala společnost ZLKL, která se zabývá výrobou vozítka Elbee určeného pro vozíčkáře. Titulem Inovátor roku, který oceňuje inovativní nápady uvedené v praxi, se může pochlubit společnost Flajzar. Ta vyrábí například signalizační zařízení pro rybáře nebo GSM dálkové ovladače. Vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny. Firmy byly v krajských kolech hodnoceny z poloviny na základě hlasů poroty a z druhé půlky dle tzv. skóringu, který byl vypočítán pomocí ukazatelů rentability, likvidity, zadluženosti, aktivity, ziskovosti a produktivity. V kategorii Živnostník roku se rozhodovala porota na základě podnikatelského příběhu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...