19. září 2012 12:12, aktualizováno  15:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Omlouváme se zákazníkům, francovku vracíme zpět, rozhodla se DM

Francovka Alpa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francovka Alpa | foto: Reprofoto

PRAHA Síť obchodů DM drogerie ve středu stáhla z regálů Francovku Alpu, která obsahuje vysoký podíl alkoholu. Jen o pár hodin později ji ale vrátila do prodeje zpět. Další obchody k podobnému opatření nepřistoupily. V Česku sice platí od pátečního večera zákaz prodeje lihovin s obsahem od 20 procent alkoholu, tradiční masážní bylinný roztok mezi ně ale nepatří.

„Drogerie DM se rozhodla ke stažení Alpy, a to čistě z preventivních důvodů. Výrobek obsahuje vysoký podíl etanolu – 60 procent. Nejedná se o produkt vhodný ke konzumaci, a proto chceme snížit toto riziko,“ oznámila dopoledne firmy Eva Vaněčková.

Po třetí hodině ale společnost změnila názor a rozhodla se v prodeji Alpy pokračovat. „Po objasnění situace, že se v případě Alpy skutečně nejedná o lihovinu, které se týká opatření Ministerstva zdravotnictví, se tento výrobek vrací zpět do regálů. Všem zákazníkům se omlouváme za způsobené komplikace,“ sdělila serveru Lidovky.cz Vaněčková.

Dopoledne francovka v drogeriích DM k mání nebyla. Podle pracovníků sítě obchodů zájem zákazníků o bylinný etanolový roztok v posledních dnech výrazně nevzrostl. „Včera k nám přišla starší paní a bylo evidentní, že si chce koupit Alpu k pití. Neprodali jsme ji,“ řekla serveru Lidovky.cz drogistka z obchodu u Smíchovského nádraží v Praze.

Další drogistické řetězce k podobnému kroku nepřistoupily. „Alpa se z drogerií Teta nestahuje, poněvadž i podle výkladu ministerstva zdravotnictví nejde o lihovinu. Zákaz se vztahuje jen na lihoviny, konzumní líh a tuzemák,“ uvedl mediální zástupce drogerií Teta Michal Donath.

Podle mluvčího obchodního řetězce Tesco Jana W. Dvořáka Alpa zůstává v regálech, její prodeje se v posledních dnech nezměnily.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK