4. března 2009 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Opel a Saab jsou v úzkých, žádají o pomoc

Opel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opel | foto: AFP

ŽENEVA Evropským divizím americké automobilky General Motors hrozí bez státní pomoci brzký kolaps. Na ženevském autosalonu to řekl finanční ředitel firmy Fritz Henderson. Přiznal tak hluboké problémy německého Opelu, švédského Saabu a britského Vauxhallu.

Henderson současně vyzval vlády k rychlé reakci, která by zajistila, aby divizím do dubna či května nedošla hotovost. Vládní opatření by podle Hendersona mohla zabránit zániku zhruba 300.000 pracovních míst.

Mateřská společnost General Motors usiluje o to, aby vlády poskytly až 3,3 miliardy eur (92 miliard korun) na financování oddělení německé divize Opel a britské divize Vauxhall.  Henderson rovněž vyzval zaměstnance těchto divizí i švédské divize Saab k ústupkům, jež by pomohly ochránit jejich pracovní místa.

Německý ministr hospodářství Karl-Theodor Guttenberg ale tento týden prohlásil, že německá vláda se nenechá dotlačit k ukvapenému rozhodnutí o poskytnutí státní pomoci automobilce Opel. Ten se stal v listopadu první evropskou automobilkou, která za současné krize požádala vládu o pomoc.

I mateřská společnost GM požádala minulý měsíc americkou vládu o další pomoc v hodnotě 16,6 miliardy dolarů (téměř 370 miliard korun). Firma přitom již dříve obdržela vládní úvěry v hodnotě 13,4 miliardy dolarů. GM vládě rovněž předložila restrukturalizační plán, jenž zahrnuje zrušení 49.000 pracovních míst, z toho 26.000 mimo Spojené státy.

ČTK