Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

‚Zavíráme. Pomoc ale nestačí.‘ Hospody jsou po měsících strádání a propadu tržeb na hranici krachu

Vzkaz na plotě nádražní restaurace v Břeclavi 18. prosince 2020. Od téhož dne hospody kvůli zpřísnění protiepidemických opatření opět musely zůstat uzavřené. foto: ČTK

Praha - Na 40 tisíc stravovacích zařízení a tisíce těch ubytovacích vyvěsí pátkem počínaje na dveře ceduli „zavřeno“. Vládní protivirové opatření opět uzavírá všechny gastronomické provozy. Na jak dlouho, nikdo neví.
  20:00

Ministři tentokrát nabízejí vyšší kompenzaci ztrát než při jarním lockdownu, ale hospody jsou po měsících strádání a propadu tržeb na hranici krachu. A nynější pomoc je pro mnoho z nich nedostatečná.

Rebelie restaurací pokračuje. Majitel Malého Janka zve v pátek politiky na oběd, zavřít nehodlá

Během léta se nikomu nepodařilo dorovnat ztráty z první vlny covidu, při které byly restaurace i hotely 72 dnů zcela zavřeny. V půlce října musely znovu úplně zavřít, částečné rozvolnění pak nastalo po 65 dnech 3. prosince. Dnes vláda gastronomii a ubytovací zařízení zavírá znova.

Sto procent není sto procent

„Pokud se vláda rozhodne uzavřít nějaké provozy, budeme samozřejmě stoprocentně kompenzovat těmto sektorům jejich náklady,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) před pondělním jednáním vlády. Po jednání už ale bylo jasné, že realita bude jiná.

Loni činily tržby všech stravovacích zařízení 195 miliard korun. V meziročním srovnání za leden až srpen se propadly o téměř 30 procent, od října propad pokračuje o další miliardy. Strádají nejvíc ti menší. Už skoro 500 z nich hodlá v rámci iniciativy Chciplpes.cz dneškem počínaje protestovat proti vládním opatřením tak, že buď nechají své podniky záměrně otevřené, nebo vyvěsí u vstupu českou vlajku.

Účet za nové kompenzace pro hotely a restaurace: 10 miliard korun. Podle majitelů to příliš nepomůže

„A to do doby, než dostaneme od státu finanční pomoc nebo nám umožní znovu otevřít. V gastru je totiž situace už zoufalá. Ani nově ohlášená kompenzace nám ztráty zdaleka nepokryje,“ říká David Biksadský, spolumajitel baru Tátův obývák v Rokytnici a organizátor iniciativy.

Jeho kolega využívá denní pětisetkorunový kompenzační bonus. Jejich bar ale nemá zaměstnance, v provozu vypomáhá brigádník, takže nemá nárok na mzdový příspěvek z programu Antivirus. „Když zaplatíme povinné odvody, zbude nám na den 200 korun, to nestačí na energie, elektřinu a podobně,“ říká Biksadský.

Program Antivirus proplatí zaměstnavatelům i po Novém roce 100 procent mzdových nákladů lidí, pro které není práce v případě nuceného uzavření provozoven. Příspěvek z programu Covid nájemné nově poskytne 50 procent uhrazeného nájmu podnikatele za říjen až prosinec. Živnostníci mohou čerpat (nově i souběžně s programem Antivirus) kompenzační bonus 500 korun na den.

Kompenzace pro restaurace i hotely. Vláda je odškodňuje za to, že je od pátku opět zavře

Nově kabinet vytvořil pro restaurace, hospody, bary, kavárny Covid gastro, ze kterého ministerstvo průmyslu vyplatí 400 korun za každý den nuceného uzavření a za každého zaměstnance. Ovšem jen za zaměstnance na hlavní pracovní poměr.

Hospodští takových nemívají mnoho, často zaměstnávají lidi na částečný úvazek nebo na dohodu. Smůlu tak mají hospodští zejména v menších městech a vesnicích, kde jsou časté i případy, že hospodský je ve svém podniku úplně sám. V takovém případě mu zbývá jen kompenzační bonus 500 korun na den, případně příspěvek na nájem.

Poslední uzavření nebylo podle Havlíčka pro restaurace likvidační. V případě dalšího omezení je čekají ‚slušné náhrady‘

„Český hospodský se může dostat na kompenzace zhruba 30 až 40 procent obratu. Je jasné, že to náklady zdaleka nepokryje,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Kompenzace jako v Německu?

Podnikatelé by místo několika programů, které za složitých podmínek a zdaleka ne všem kompenzují nutné náklady, uvítali spíš německý nebo rakouský systém. Ten nahrazuje jednoduchým výpočtem 75 až 80 procent tržeb loňského období.

I v Česku by taková kalkulace na základě loňských dat EET a daňových přiznání byla snadno proveditelná. Jenže je dražší. „A také transparentnější a administrativně jednodušší. Státní kapsa ale není bezedná. U nás se vláda vydala cestou náhrad nákladů a s německým modelem to kombinovat už nejde. Myslím, že české aktuální řešení je rozumný kompromis,“ komentuje vládní programy pomoci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.