Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
31. ledna 2017 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Opožděná mobilní revoluce na obzoru. Operátoři přifouknou tarify

Volání z mobilního telefonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání z mobilního telefonu. | foto: Shutterstock

PRAHA České mobilní tarify patří k nejdražším v Evropě a v nejbližší době nejspíš nezlevní. Zákazníci se ale mohou za své peníze už brzy dočkat větší porce dat. Operátoři se nejspíš opět inspirují za hranicemi.

Tlak veřejnosti a nyní i politiků na snížení cen tarifů a především mobilního internetu nejspíš již brzy přinese své ovoce. Zásadní zlevnění se sice nechystá, podle několika na sobě nezávislých zdrojů LN však operátoři plánují navýšit zákazníkům za stejné peníze objem dat.

Samotní operátoři jsou na vyjádření tradičně skoupí. Na dotaz, zda uvažují o změně nabídky a zvýšení limitů dat, odpověděl přímo a kladně jen T-Mobile, ale bez podrobností. Zbylí dva informaci ani nepotvrdili, ani nepopřeli.

„Konkrétní plány vzhledem ke konkurenci a k tomu, že jsme firma kótovaná na burze, nesdělujeme,“ uvedla například mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Česká cenová anomálie

Na vysoké ceny ve srovnání se zahraničím a omezující limity naprosto nevyhovující potřebám 21 .století upozorňují LN již přes dva roky. Jak ukázalo například podzimní srovnání spotřebitelské organizace dTest, ceny mobilních dat jsou ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi i dvojnásobné.

Celosvětový srovnávač Digital Fuel Monitor pak ukazuje, že zatímco v Česku nabízejí všichni tři operátoři v nejpopulárnějším tarifu za 749 korun pouze 1,5 GB, třeba T-Mobile v Chorvatsku za obdobných 30 eur (v přepočtu asi 810 korun) přesně dvojnásobné 3 GB. V sousedním Rakousku 6 GB a Poláci mají mobilní internet dokonce bez omezení.

Česká mobilní data patří k nejdražším v Evropě.

Podobně je tomu u Vodafonu, který například v Holandsku nabízí za stejnou cenu 5 GB a v domovské Velké Británii do tarifu zabalí gigabytů dokonce 20. Čeští zákazníci O2 se pak ptají, proč sesterská firma na Slovensku nabízí služby jako zrušení roamingu na území Česka a i v datech jsou na tom Slováci lépe. Tamní O2 nabízí za stejné peníze, jaké platí Češi, o půl gigabytu víc.

Uvolnění limitů se na trhu očekává v době, kdy se o problematiku začali zajímat vrcholní politici. Naposledy v neděli volal po zlevnění dat vicepremiér Andrej Babiš (ANO), kterého neprodleně následoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Stejně jako před třemi lety

Právě na vysoké ceny dat se zaměřil i Český telekomunikační úřad. Regulátor aktuálně tlačí na trojici vlastníků rychlých datových sítí, aby snížili velkoobchodní ceny internetu pro menší konkurenty a takzvaní virtuální operátoři mohli přijít s lepší nabídkou.

Kritické hlasy a tlak na otevření konkurence rezonují v sídlech operátorů na pražské Brumlovce, Roztylech a ve Stodůlkách podobně jako před třemi lety. Na jaře 2013 také pod tlakem telekomunikačního úřadu, vstupem virtuálních hráčů na český trh a kvůli zvýšenému předvolebním zájmu uvedli takzvané „flatové tarify“ s neomezeným voláním, jejichž cena se srovnala na 749 korunách.

Právě u neomezených tarifů se také inspirovali zahraničím, kde byly tou dobou už běžné u zahraničních sesterských operátorů. Postupně u nich též navyšovali objemy dat po stovkách megabytů, než se jejich hodnota ustálila shodně na 1,5 GB.

Srovnání cen vybraných tarifů v ČR a v zahraničí.
Rozdělení českého telekomunikačního trhu.

Operátoři se dlouhodobě brání kritice vysokých cen a nízkých limitů řadou argumentů. Především se nechávali slyšet, že Česko je hornaté a kvalitní pokrytí je tak nákladnější než v jiných zemích. Mezinárodní cenové srovnání ale ukázalo, že například v sousedním Rakousku, jehož velkou část území tvoří Alpy, jsou datové balíčky v tarifech i desetinásobné.

Další obranou operátorů bylo tvrzení, že západní státy dražily kmitočty pro rychlý mobilní internet dříve, takže se tamním firmám investice už stihla vrátit. Třeba v Polsku se ale kmitočty dražily ještě o rok později než v Česku, a tři ze čtyř operátorů dnes nabízejí data dokonce neomezená.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...