8. dubna 2014 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Optimistické vyhlídky: ekonomika poroste, nezaměstnaných ubude

Růst akcií, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst akcií, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Česká ekonomika by měla v letošním roce stoupnout o 1,9 procenta po loňském propadu 0,9 procenta. Předpověděl to ve svém novém globálním výhledu Mezinárodní měnový fond. Zlepšil tak svou předchozí prognózu, která pro letošek počítala s růstem 1,5 procenta.

V příštím roce očekává měnový fond mírné zrychlení růstu na rovná dvě procenta. Spotřebitelské ceny by měly letos stoupnout o jedno procento. Napřesrok by se mělo tempo jejich růstu téměř zdvojnásobit na 1,9 procenta.

MMF rovněž předpověděl, že míra nezaměstnanosti v Česku letos klesne na 6,7 procenta z loňských sedmi procent. V příštím roce by se měla situace na trhu práce nadále zlepšovat a míra nezaměstnanosti by měla sestoupit na 6,3 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Se zlepšující se hospodářskou situací počítá měnový fond rovněž na Slovensku, kde by měl růst ekonomiky v letošním roce výrazně zrychlit na 2,3 procenta z loňských 0,9 procenta. Napřesrok slovenská ekonomika podle fondu stoupne o rovná tři procenta.

Lidovky.cz, ČTK