27. července 2017 18:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Organizace dTest žádá Brusel, ať prošetří české operátory. Kvůli domlouvání cen

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřebitelská organizace dTest ve čtvrtek podala podnět antimonopolnímu úřadu a Evropské komisi k prošetření údajného porušování pravidel hospodářské soutěže českými mobilními operátory. Uvedla, že telekomunikační služby v Česku dlouhodobě patří mezi nejdražší v Evropské unii.

Mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová uvedla, že o podnětu firma nemá bližší informace, proto se k němu nebude vyjadřovat.

„Existuje podezření, že operátoři mohou při stanovování cen telekomunikačních služeb vzájemně spolupracovat, což je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a ve svém důsledku to poškozuje koncové spotřebitele,“ uvedl vedoucí právního oddělení dTest Lukáš Zelený.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zatím podnět neobdržel. Podle mluvčího úřadu Martina Švandy jej ale po obdržení prověří.

„Operátoři v minulosti shodně hájili vysoké ceny služeb tvrzením, že jsou odvozeny od reliéfu místní krajiny a hustoty zalidnění. Naše průzkumy ale prokázaly, že ceny tarifů v hornatějších i v méně zalidněných zemích, než je Česká republika, jsou v porovnání s těmi našimi stále nižší,“ uvedl Zelený z dTestu.

Například v Rakousku podle něj nabízel v době průzkumu jeden z operátorů v rámci neomezeného tarifu kromě volání a SMS i jedenáctkrát větší objem dat než v ČR, a navíc neomezené množství SMS zpráv v zemích EU a USA. „To vše za méně než polovinu české ceny,“ dodal.

Sobotka: Pokrok už je vidět

Organizace dále uvedla, že o svém postupu informovala také Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Zprávu o současné situaci na českém telekomunikačním trhu zaslala také Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací a evropské komisařce pro ochranu spotřebitele Věře Jourové.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při středeční návštěvě ČTÚ uvedl, že další výsledky tlaku na snížení cen mobilních dat pro spotřebitele v Česku by mohly být viditelné během několika měsíců.

Maďarští operátoři v číslech.

První posun v rozrůznění nabídek operátorů je podle něj patrný už nyní. K dalšímu tlaku má pomoci mimo jiné novela zákona o elektronických komunikacích, kterou minulý týden schválil Senát.

Dnes je v Česku podle dostupných údajů přes čtrnáct milionů aktivních mobilních čísel, tedy na každého občana připadá více než jedno. Část z karet ale slouží pro různá technická zařízení, jako jsou například poplašná zařízení nebo třeba dálková ovládání garáží. Vedle tří mobilních operátorů v Česku funguje více než stovka virtuálních operátorů.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.