22. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve známém paláci na Národní budou kanceláře. Firma po dlouhém jednání s památkáři čeká na povolení

Vizualizace hlavního vstupu, který je z ulice Národní č. 138/10, vedlejší vstup... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace hlavního vstupu, který je z ulice Národní č. 138/10, vedlejší vstup... | foto:  Společnost Zeitgeist.

PRAHA Na exkluzivní adrese v­centru Prahy se rozšíří nabídka nových kanceláří. Administrativní prostory budou k mání po rekonstrukci historického paláce Dunaj na Národní třídě.

Dunaj na Národní třídě koupila před dvěma lety německá společnost Zeitgeist Asset Management. Částku, kterou tehdy firma za objekt zaplatila prodejci, kterým byla stavební firma Eurovia, nebyla zveřejněna. Dle odhadů ale mohlo jít o stovky milionů korun. Nový majitel tehdy uvedl, že hodlá nemovitost rekonstruovat, ale ponechal otevřené, jak ji využije. Dnes je již zřejmé, že v objektu budou kanceláře. Záměr LN potvrdil Peter Noack, ředitel a­spolumajitel firmy Zeitgeist.

„Stále čekáme na stavební povolení,“ dodal s tím, že firma vedla dlouhé jednání s památkáři. „Je to nádherný historický dům a chceme ho v této podobě uchovat, co nejvíce to půjde,“ říká Noack. Společnost zvažovala různé možnosti, jak palác využít. Od nich ale odstoupila. „Kdybychom tam budovali hotel nebo byty, museli bychom provést zásahy, které dům nedovoluje,“ vysvětlil Noack.

Palác Dunaj (palác Donau) je konstruktivistická budova na rohu ulic Národní a...
Vizualizace interiéru paláce Dunaj v části obce Nové Město na Praze 1.

Rekonstrukce paláce by měla odstartovat zkraje příštího roku a­ trvat by měla asi rok a půl.

Palác Dunaj byl postaven v­roce 1930. Budovu ve stylu konstruktivismu navrhl pro pražské zastoupení rakouské pojišťovny Donau německý architekt Adolf Foehr. Dům má pět pater, uvnitř se nachází dodnes funkční páternoster.

O kanceláře v centru Prahy je značný zájem a realitní makléři neočekávají, že by se na tomto trendu v budoucnu něco změnilo. Řada firem totiž považuje adresu v centru metropole za prestižní. Vyhledávají ji především advokátní kanceláře, poradenské společnosti či firmy podnikající v oblasti finančních služeb.

Dle mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate přesahuje v centru Prahy nejvyšší měsíční nájemné částku 25 eur (kolem 640 korun) za metr čtvereční, přičemž nájemné za nejlepší nemovitosti na­Praze 1 letos meziročně vzrostlo o pět až deset procent. „Zvyšování nájemného se dalo očekávat s tím, jak od roku 2014 klesala neobsazenost u­kvalitních kancelářských budov. Přetlak poptávky s dokončením několika projektů trochu polevil, přesto nárůst volných ploch nebude dramatický,“ říká Karel Bor, ředitel pražské pobočky BNP Paribas Real Estate.

V posledních dvou letech byla v Praze 1 postavena pouze jedna kancelářská budova, a to Drn na Národní třídě, jejímž developerem byla společnost Sebre. Projekt vyšel na zhruba 1,5 miliardy korun. Komplex Drn je považován za nejluxusnější a nejdražší kancelářský komplex v Praze. V­nejvyšším patře Drnu se administrativní prostory údajně pronajímaly až za 30 eur (skoro 770 korun) za metr čtvereční. Letos budovu koupil německý fond KGAL. Právě Drn přímo sousedí s palácem Dunaj.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!