26. února 2019 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pelíšky ani Ostře sledované vlaky už z Ulož.to nestáhnete. Server prohrál u soudu

Film Ostře sledované vlaky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Film Ostře sledované vlaky. | foto: youtube

PRAHA Na serveru Ulož.to si už uživatelé nestáhnou filmy jako jsou Pelíšky či Ostře sledované vlaky. V Česku totiž uspěla první žaloba na stahovací server kvůli tomu, že nabízí díla, která jsou chráněná autorskými právy.

Server Ulož.to prohrál soudní spor se společností Dilia, ta autory těchto děl zastupuje. Firma Dilia podala žalobu na šest konkrétních filmů. „Je to otázka soudních poplatků a náročnosti. Vybrali jsme proto šest děl, která nás nejvíc trápila,“ řekl pro HN právní zástupce Dilie Rudolf Leška. V momentě, kdy by Dilia podala žalobu například na stovky děl, tak by to podle něj znamenalo dlouhý spor.

Sever Ulož.to zažalovala Dilia kvůli nelegálnímu šíření šesti filmů. Konkrétně se jedná o: Obušku z pytle ven, Ostře sledované vlaky, S čerty nejsou žerty, Vesničko má středisková, Pelíšky a Kobry a užovky.

Tento spor předběhl Evropský parlament, který bude nyní projednávat směrnici, která problém týkající se stahování chráněných děl řeší. Podle navrhované podoby by měli správci serverů povinně zajistit, aby se u nich neobjevil nelegální obsah. Pokud směrnice v europarlamentu projde, tak by mohla začít platit příští rok na jaře. 

Spory mezi Dilií a serverem Ulož.to se táhnou už řadu let. Ze začátku se obě strany dohodly na tom, že bude mít správcovská agentura speciální přístup do databáze serveru. Ulož.to ji umožnila hledat díla od autorů, které zastupuje, a případně je mohla mazat. Poté, co se objevily pochyby o tom, zda Dilia maže opravdu pouze díla, u kterých spravuje autorská práva, jí server speciální přístup odebral. Společnost Dilia nakonec před dvěma lety podala na server žalobu.

Ulož.to se hájilo tím, že podle zákona informační společnosti nejsou jakožto poskytovatelé stahovacích služeb povinni dohlížet na obsah ani aktivně vyhledávat případné porušení zákona.

„Požadavky Dilie představují významný zásah do svobody projevu a práva na přístup k informacím, to jest vedou k omezení svobody,“ uvedl u soudu právník Ulož.to Jan Krabec. Kontrola by podle něj byla navíc prakticky nemožná. Kvůli velkému množství různých formátů by nebylo možné vytvořit filtrovací mechanismus, který by tomu zabránil.

Soudkyně Alena Červená ale Krabcovy argumenty odmítla. „Žalovaný se brání, že mu zákon neukládá nést odpovědnost za obsah vložených souborů. S tím nelze než souhlasit. Na druhou stranu nelze jednoduše přisvědčit tomu, že co není zakázáno, je dovoleno,“ řekla soudkyně. 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!