17. ledna 2009 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plyn ze západu budou mít Slováci od neděle

Pracovník kompresní stanice plynu firmy RWE Transgas u Břeclavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník kompresní stanice plynu firmy RWE Transgas u Břeclavi. | foto: ČTK

PRAHA Zemní plyn ze západu začne na Slovensko proudit v neděli v osm hodin ráno přes stanici Lanžhot. Informaci sdělil Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE Transgas, která tranzit plynu zajišťuje. Slovensko obdrží plyn jak od zahraničních dodavatelů, tak od samotné společnosti RWE Transgas. Slovensko je dnes již jedenáctý den bez přísunu plynu z Ruska.

RWE bude podle Chalupského dodávat na Slovensko z vlastních zdrojů od neděle 3,75 milionu krychlových metrů zemního plynu denně. "Nové objemy zemního plynu zajistí RWE aktivním nákupem na zahraničních trzích," uvedl Chalupský.

Celkový objem bude navýšen o 1,25 milionu krychlových metrů od dalších dodavatelů Slovenského plynárenského priemyslu; v úterý se objem dodávek zvětší o dalších 1,25 milionu krychlových metrů.

Slovensko je zcela závislé na ruském plynu. Plyn proudící přes Českou republiku tak bude vůbec první, který poteče přes česko-slovenskou hranici ze západu na východ. Na bezproblémovém zajištění proudění plynu opačným směrem než je obvyklé pracuje RWE už od čtvrtka.

Slovensko se na náhradní dodávky západní cestou spoléhá. Kvůli zastavení dodávek z Ruska platí na Slovensku stále omezení spotřeby suroviny pro podniky, od pondělí se však budou moci firmy na Slovensku vrátit k normální odběru plynu, oznámil státní tajemník ministerstva hospodářství Peter Žiga.

Jak zároveň oznámil Chalupský, RWE Transgas se zapojil jako další evropský dodavatel zemního plynu do přípravy takzvaného plynového konsorcia. Konsorcium evropských dodavatelů má zajistit technický plyn pro obnovení tranzitu ruského plynu přes území Ukrajiny.

Plyn přestal proudit z Ruska na Ukrajinu na Nový rok, o týden později se zastavil také tranzit do Evropy. Vinu za zastavení plynu na sebe Moskva a Kyjev vzájemně svalují. Situaci by mohlo odblokovat dnešní setkání zástupců Ruska, Ukrajiny a Evropské unie v Moskvě.
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz