16. ledna 2009 15:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plynová krize stojí Slováky 100 milionů eur denně

Slovenský premiér Robert Fico se sešel se svým českým protějškem Mirkem Topolánkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico se sešel se svým českým protějškem Mirkem Topolánkem. | foto: ČTK

PRAHA Slovensko přichází kvůli zastavení dodávek ruského plynu o 100 milionů eur denně. Řekl to po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem předseda slovenské vlády Robert Fico. Česko je připraveno nabídnout Slovensku alternativní dodávky zemního plynu, pokud se dohodne na spolupráci s plynárenskými podniky z Německa a Francie, dodal Topolánek.

Slovensko by podle Fica mělo dostávat denně 20 milionů krychlových metrů zemního plynu severní cestou z plynovodu Jamal. Společnosti, které by přepravovaly plyn přes území ČR, potvrdily, že je to možné do čtyř hodin zabezpečit, uvedl Fico.

"Když se podepíšou obchodní smlouvy a bude tu zájem E.ON Ruhrgas a Gaz de France a současně i zájem Francie a Německa pomoci v rámci solidarity Slovensku, tak ten proces může být mimořádně rychlý," řekl Fico.

Poteče plyn přes ČR ze západu na východ?
Přepravu plynu pro Slovensko bude přes české území zajišťovat RWE Trangas Net; ta již připravila jednu z přepravních linií tak, aby dodávky na Slovensko byly technicky možné. Plyn dosud nikdy neproudil přes česko-slovenské hranice ze západního směru.

"Poprvé v historii tak může být plyn dopraven přes předávací stanici Lanžhot směrem na Slovensko," uvedl tiskový mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Kvůli zastavení dodávek zemního plynu z Ruska platí na Slovensku nadále omezení spotřeby suroviny. Zásobování celého území Slovenska v současném omezeném režimu vydrží do konce ledna. Země je ve spotřebě plynu zcela závislá na dovozu z Ruska.

Češi problémy zatím nemají
Fico na jednání s Topolánkem řekl, že pokud se dodávky plynu na Slovensku v příštích dnech neobnoví, země bude muset začít omezovat odběr plynu i spotřebitelům. Slováci zatím krátí jen velké podniky. Krize je způsobená nedostatkem politické vůle, nikoli nedostatkem plynu, dodal Fico.

Česko pomáhá zajišťovat dodávky plynu pro slovenské odběratele již od středy. RWE Transgas má na slovenském území jeden podzemní zásobník plynu pro české zákazníky, z něhož Slovensko dostává čtyři miliony metrů krychlových zemního plynu denně.

Situace v zásobování českých zákazníků RWE je nadále stabilizovaná. Do Česka stále denně proudí plyn severní cestou v objemu kolem 18 milionů kubíků plynu denně. Zbytek spotřeby vykrývají dodávky plynu z podzemních zásobníků.

Průměrná denní spotřeba se v zimním období pohybuje kolem 50 milionů kubíků denně. "Odhadujeme vzhledem k oteplování v následujících dnech pokles spotřeby na 45 milionů kubíků," dodal Chalupský.

ČTK, Lidovky.cz