Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeňáci uspěli s chytrými obleky pro evropské hasiče. V rukavicích mají laser

Plzeňská firma Applycon vyvinula speciální obleky pro hasiče a zúčastnila se s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňská firma Applycon vyvinula speciální obleky pro hasiče a zúčastnila se s... | foto: Martin Polívka, MAFRA

PLZEŇ Hasiči pěti měst z Německa, Francie, Belgie a Velké Británie hledají výrobce 10 tisíc speciálních obleků a v minulých dnech oznámili, že z 54 zájemců o dodání nejlépe jejich požadavky splnilo české konsorcium Applycon.

Má tak po letech vývoje a výroby prototypů největší šanci v chystaném komerčním tendru za 15 milionů eur. Češi pro tento účel navrhli unikátní řešení ve stylu takzvané nositelné elektroniky.

Čidla v botách lokalizují každého hasiče, obleky, které se za horší viditelnosti pomocí soumrakového čidla rozsvítí nebo při nebezpečí rozblikají, detekují pulz a další životní funkce hasiče. Rukavice zase umí pomocí laseru a čidel změřit teplotu i vzdálenost předmětů. „To vše se přenáší do řídicího centra a zobrazuje veliteli zásahu na tabletu,“ říká Milan Baxa, jednatel plzeňského výrobce chytrých textilií firmy Applycon.

LN: V čem je český oblek lepší než řešení od konkurentů?
V podstatě jsme měli velmi omezenou možnost vidět konkurenční obleky. Konsorcium institucí, které vypsalo tuto soutěž, si striktně drželo pod pokličkou veškeré informace o řešení všech účastníků soutěže. Ve finále s námi byl významný rakouský výrobce obleků pro hasiče společnost Texport, tam jsme získali o jejich řešení nějaké informace. Ale fyzicky jsme je viděli až minulý týden při finální konferenci projektu smart@fire v Bruselu.

LN: Byli Rakušané silný soupeř?
Zjistili jsme, že proti nám nestojí konkurenceschopná technologie. Naše řešení splnilo všechny požadavky zadavatele, všechny funkce, senzory, typy komunikací a další parametry.

LN: Váš oblek údajně vyjde na dvoj- až trojnásobek toho klasického. Je to tak?
Zhruba to odpovídá. Cena vychází z daného technického zadání a nesmí překročit 1500 eur. To jsme dodrželi.

Plzeňská firma Applycon vyvinula speciální obleky pro hasiče a zúčastnila se s...
Plzeňská firma Applycon vyvinula speciální obleky pro hasiče a zúčastnila se s...

LN: Jak rychle jste schopni je vyrobit a dodat?
Jsme schopni začít hned s přípravnou fází. Všechny ty mechanické a elektronické součásti znamenají, že musíme investovat do speciálních výrobních nástrojů. Zatím je máme jako prototypy, ale pokud by měla začít sériová výroba, bude jich třeba víc. Na to se dokážeme v řádu dvou až tří měsíců připravit a pak spustit vlastní proces výroby. Takže můj odhad je celkem do půl roku.

LN: Připomeňte, kdo všechno se zapojil do vašeho konsorcia, a na vývoji obleků se tedy podílí?
Já a náš Applycon jsme byli zvoleni za lídra konsorcia. Hlavní partner, který skupinu na začátku dal dohromady, je Západočeská univerzita, elektrotechnická fakulta a konkrétně katedra měření a technologií, kterou vede docent Aleš Hamáček. Součástí je také liberecká firma Elitronic, plzeňský výrobce finálních obleků Vochoc, zlínský výrobce rukavic nejen pro hasiče firma Holík a také zkušený italský výrobce elektroniky pro lokalizační a navigační systémy společnost Dune.

LN: Co by ještě mohlo zhatit vaše definitivní vítězství?
Celé by to mohla zhatit asi jen změna rozhodnutí konsorcia, které výběr dodavatelů připravilo a které má několik členů. Kdyby některý z nich odmítl v projektu pokračovat. Nicméně my jsme při vyhlášení výsledků, při kterém byl náš projekt vybrán jako jediný, který splnil celé zadání, uzavřeli dohodu o tom, že tento výrobek skutečně chceme dostat na trh. To znamená, že do následných výběrových řízení chceme jít.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Najdete na Lidovky.cz