Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeňáci uspěli s chytrými obleky pro evropské hasiče. V rukavicích mají laser

Plzeňská firma Applycon vyvinula speciální obleky pro hasiče a zúčastnila se s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňská firma Applycon vyvinula speciální obleky pro hasiče a zúčastnila se s... | foto: Martin Polívka, MAFRA

PLZEŇ Hasiči pěti měst z Německa, Francie, Belgie a Velké Británie hledají výrobce 10 tisíc speciálních obleků a v minulých dnech oznámili, že z 54 zájemců o dodání nejlépe jejich požadavky splnilo české konsorcium Applycon.

Má tak po letech vývoje a výroby prototypů největší šanci v chystaném komerčním tendru za 15 milionů eur. Češi pro tento účel navrhli unikátní řešení ve stylu takzvané nositelné elektroniky.

Čidla v botách lokalizují každého hasiče, obleky, které se za horší viditelnosti pomocí soumrakového čidla rozsvítí nebo při nebezpečí rozblikají, detekují pulz a další životní funkce hasiče. Rukavice zase umí pomocí laseru a čidel změřit teplotu i vzdálenost předmětů. „To vše se přenáší do řídicího centra a zobrazuje veliteli zásahu na tabletu,“ říká Milan Baxa, jednatel plzeňského výrobce chytrých textilií firmy Applycon.

LN: V čem je český oblek lepší než řešení od konkurentů?
V podstatě jsme měli velmi omezenou možnost vidět konkurenční obleky. Konsorcium institucí, které vypsalo tuto soutěž, si striktně drželo pod pokličkou veškeré informace o řešení všech účastníků soutěže. Ve finále s námi byl významný rakouský výrobce obleků pro hasiče společnost Texport, tam jsme získali o jejich řešení nějaké informace. Ale fyzicky jsme je viděli až minulý týden při finální konferenci projektu smart@fire v Bruselu.

LN: Byli Rakušané silný soupeř?
Zjistili jsme, že proti nám nestojí konkurenceschopná technologie. Naše řešení splnilo všechny požadavky zadavatele, všechny funkce, senzory, typy komunikací a další parametry.

LN: Váš oblek údajně vyjde na dvoj- až trojnásobek toho klasického. Je to tak?
Zhruba to odpovídá. Cena vychází z daného technického zadání a nesmí překročit 1500 eur. To jsme dodrželi.

Plzeňská firma Applycon vyvinula speciální obleky pro hasiče a zúčastnila se s...
Plzeňská firma Applycon vyvinula speciální obleky pro hasiče a zúčastnila se s...

LN: Jak rychle jste schopni je vyrobit a dodat?
Jsme schopni začít hned s přípravnou fází. Všechny ty mechanické a elektronické součásti znamenají, že musíme investovat do speciálních výrobních nástrojů. Zatím je máme jako prototypy, ale pokud by měla začít sériová výroba, bude jich třeba víc. Na to se dokážeme v řádu dvou až tří měsíců připravit a pak spustit vlastní proces výroby. Takže můj odhad je celkem do půl roku.

LN: Připomeňte, kdo všechno se zapojil do vašeho konsorcia, a na vývoji obleků se tedy podílí?
Já a náš Applycon jsme byli zvoleni za lídra konsorcia. Hlavní partner, který skupinu na začátku dal dohromady, je Západočeská univerzita, elektrotechnická fakulta a konkrétně katedra měření a technologií, kterou vede docent Aleš Hamáček. Součástí je také liberecká firma Elitronic, plzeňský výrobce finálních obleků Vochoc, zlínský výrobce rukavic nejen pro hasiče firma Holík a také zkušený italský výrobce elektroniky pro lokalizační a navigační systémy společnost Dune.

LN: Co by ještě mohlo zhatit vaše definitivní vítězství?
Celé by to mohla zhatit asi jen změna rozhodnutí konsorcia, které výběr dodavatelů připravilo a které má několik členů. Kdyby některý z nich odmítl v projektu pokračovat. Nicméně my jsme při vyhlášení výsledků, při kterém byl náš projekt vybrán jako jediný, který splnil celé zadání, uzavřeli dohodu o tom, že tento výrobek skutečně chceme dostat na trh. To znamená, že do následných výběrových řízení chceme jít.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...