24. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podíl tržeb u smartphonů na prodeji mobilů stoupl na 80 procent

JK Shin, prezident IT and Mobile Communication Division, představuje nejnovější verzi smartphonu Samsung Galaxy S4  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JK Shin, prezident IT and Mobile Communication Division, představuje nejnovější verzi smartphonu Samsung Galaxy S4 | foto: Reuters

PRAHA Podíl tržeb z prodeje chytrých mobilních telefonů na celkovém mobilním trhu se letos v prvních měsících roku zvýšil na 80 procent z méně než 50 procent v roce 2010. Do konce roku 2014 by se měl dostat na 90 procent. Co do počtu prodaných kusů tvoří v současnosti telefony s operačním systémem sedm prodaných přístrojů z deseti.

Vyplývá to z údajů největšího tuzemského internetového obchodníka Alza.cz.

"Co se týká běžných mobilních telefonů, ty z trhu úplně nevymizí, ale budou tvořit naprostou minoritu. Uplatnění najdou zejména mezi uživateli, kteří ocení výdrž baterie, jednoduché ovládání nebo jistotu mechanické klávesnice," uvedla mluvčí Alzy Šárka Jakoubková.

Za popularitou chytrých telefonů stojí fakt, že kromě běžného vyhledávání informací na internetu či zábavy nabízí smartphony stále nové, sofistikovanější technologie a služby. Nejnovější trendy směřují k větším, lehčím, zakřiveným či ohebným displejům se speciální povrchovou úpravou, biometrickým snímačům otisků prstů nebo oční duhovky, možnosti využívat dva operační systémy či NFC technologii. Nejpoužívanějšími aplikacemi jsou mapy, sociální sítě, nástroje pro komunikaci a sdílení obsahu.

Telefony nám v průměru vydrží 30 měsíců

Podle prodejních statistik Alzy je průměrná doba, po kterou uživatel používá svůj mobilní telefon, kolem 30 měsíců. U smartphonů je tato doba oproti běžným telefonům v průměru o třetinu delší, protože jejich užitná hodnota s novými modely stoupá. "Řada zákazníků obměňuje mobilní telefon častěji, třeba každý rok - fanoušci nových technologií chtějí používat nejnovější model dostupný na trhu, pro jiné je mobil designovým doplňkem či populárním vánočním dárkem. Své starší modely pak předají dál, zejména dalším členům rodiny, kteří by si je sami nekoupili. Tímto způsobem výrazně stoupá penetrace chytrých telefonů mezi uživateli," dodala Jakoubková.

Nejprodávanější značkou mezi smartphony je jednoznačně Samsung, následovaný přístroji Nokia, Prestigio, HTC a Sony. Z hlediska obratu se na druhé místo dostal velmi populární iPhone, následovaný mobilními telefony Nokia, HTC a LG.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz