13. září 2013 11:59, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policie k razii u Savova: Daňové úniky mezinárodní firmy řešíme od loňska

Kriminalisté odnášejí věci z budovy, kde sídlí firmy podnikatele Františka Savova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kriminalisté odnášejí věci z budovy, kde sídlí firmy podnikatele Františka Savova. | foto: MAFRA- Michal Šula

PRAHA Protikorupční útvar policie dopoledne zasahoval v budově, kde sídlí firmy podnikatele Františka Savova. Šest policistů v civilu si zajistilo dokumenty, kvůli podezření z krácení daně. V budově v pražských Košířích, sídlí tiskárna Europrint, redakce deníku E15 a týdeníku Euro z vydavatelství Mladá fronta. Podle policie ale zásah směřoval na jinou společnost. Na adrese sídlí také komunikační agentura Comunica.

V tiskárnách Europrint podle zpravodajky serveru Lidovky.cz policisté nejsou, nevědí o nich ani zaměstnanci na recepci. V budově byl dopoledne v rámci pravidelné odstávky vypnutý proud.

O razii:

Protikorupční policie vv pražských Košířích zadržela kvůli krácení daní devět lidí. Obviněn nikdo nebyl. Prověřovaná škoda je přes 700 milionů korun, řekl ČTK mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

"Provedli jsme 14 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," uvedl mluvčí. Kde všude policie objekty prohledávala, ale nechtěl specifikovat. Více informací prý útvar zveřejní v pondělí.

„Úkony provádíme v administrativním objektu jedné mezinárodní společnosti, která podle našich informací neprovádí žurnalistické ani tiskařské činnosti,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. 

„Od rána se na tomto místě pohybovalo maximálně šest policistů našeho útvaru v civilním oděvu, kteří přišli zajistit určité listinné materiály,“ uvedl mluvčí s tím, že policie nezadržela žádnou osobu a podezřením na daňovou trestnou činnost se útvar zabývá už od loňska. „Nedošlo k narušení žurnalistické ani vydavatelské činnosti,“ dodal Ibehej.

Zmatení policisté

Jeden ze zaměstnanců vydavatelství před jednou hodinou odpolední vyšel z budovy s tím, že policie řeší daňové úniky.

„Mohu potvrdit, že ode dnešního dne policisté provádějí určité úkony trestního řízení v objektu na Praze 5 v Košířích, s tím, že můžeme uvést, že tyto úkony nesouvisejí s žurnalistickou činností. Bližší podrobnosti k celému vyšetřování budou uvolněny v pondělí,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Policie - ilustrační foto.

Tři policisté si spletli název vydavatelství a dorazili také na recepci společnosti MAFRA na Smíchově (provozovatel serveru Lidovky.cz, iDNES.cz a vydavatel Lidových novin a MF DNES). Podle svědectví zaměstnanců přišli za vrátným se slovy „dobrý den, tady má být od osmé velký policejní zásah.“

Zaměstnanci vydavatelství Mladá fronta obdrželi e-mail s výzvou, aby se dopoledne nepohybovali kvůli odstávce elektrického proudu v práci. Podle informací LN panují v redakcích obavy, zda budou za těchto okolností schopni dokončit nejnovější číslo týdeníku Euro, které vychází v pondělí.

Spory o jméno

Vydavatelství Mladá fronta a MAFRA vedou léta spory ohledně svého jména. Stížnost prvně jmenované firmy na používání jména Mladá fronta DNES ale v červenci Ústavní soud odmítl.

Akciová společnost Mladá fronta podnikatele Františka Savova je nástupnickou organizací subjektů, které od roku 1945 vydávaly deník s názvem Mladá fronta.

Po změně režimu v roce 1989 se však list transformoval a získal nového vydavatele. S dnešním deníkem MF DNES tedy akciová společnost Mladá fronta nemá nic společného.

mevMartin Nevyhoštěný, spaŠárka Pálková