Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sem položte doklad, ustupte, tady máte peníze. Jak budou pošťáci doručovat důchody

Poštovní doručovatelka roznáší informační letáky o koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poštovní doručovatelka roznáší informační letáky o koronaviru. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Senioři, které epidemie nového koronaviru ohrožuje nejvíce, by podle vlády měli nyní vycházet jen kvůli neodkladné návštěvě lékaře. Česká pošta proto chce nově doručovat důchody domů všem, kteří si pro ně dosud chodili na pobočku. „Všem klientům, kteří mají důchody uložené na poště, je od pátku chceme doručovat do jejich bydliště,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pošty Matyáš Vitík. Předání podle něj bude probíhat bezkontaktně.

Česká pošta tak zásadně mění zavedená pravidla, při nichž by za normální situace žádost o změnu způsobu výplaty trvala až několik měsíců. Dnešních 75 tisíc výplat se opatření ovšem ještě nedotkne, vztahuje se až na plánované páteční výplaty.

Česká pošta do včerejška uzavřela zhruba 80 z celkových 3200 poboček. Mezi zavřenými jsou pošty v obcích, kde byla v souvislosti s velkou koncentrací nakažených vyhlášena karanténa, a také pobočky, které nemají žádnou zasklenou přepážku. Nejvíce pošt mimo provoz je ve Středočeském a Olomouckém kraji.

Doručovat se bude jen bezkontaktně. „Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace jsme rozhodli, že budeme jednat s jednotlivými krajskými hygienickými stanicemi o možnosti doručovat zásilky v ­uzavřené lokalitě,“ vysvětluje Vitík. Doručování neodkladných zásilek v karanténních lokalitách proběhne za asistence bezpečnostních složek nebo s ochrannými prostředky. U neakutních zásilek se úložní doba prodlouží na 30 dní.

Bezkontaktní doručování důchodů má vypadat takto: „Doručovatel zazvoní u dveří. Vyzve důchodce, ať položí osobní doklad na vhodné místo a ustoupí. Doklad si převezme, ověří totožnost, vloží hotovost s dokladem a průkazem totožnosti do obálky, položí na vhodné místo a ustoupí. Vyzve důchodce, ať podepíše doklad a ­vloží ho zpět do obálky. Obálku položí na vhodné místo, doručovatel ji převezme, zkontroluje vyplněné údaje. Po dokončení předání důchodu ošetří doručovatel své ruce dezinfekčním sprejem nebo gelem,“ popsal Vitík pro Lidovky.cz.

Poštovní úřednice drží leták s informacemi o koronaviru.
Poštovní úřednice drží leták s informacemi o koronaviru.

„Všem pošťákům chceme také pořídit roušky, ale asi jako každý se zatím potýkáme s jejich nedostatkem,“ uvedl mluvčí. „Mezi zaměstnance alespoň distribuujeme dezinfekční spreje a na všech provozovnách probíhá zvýšená dezinfekce prostor.“ Na všech pobočkách lze platit bezhotovostně.

„Apelujeme na to, aby klienti navštěvovali pobočky pouze v ­nejnutnějších případech,“ dodal Vitík. Využívat by tam podle něj měli roušky nebo jejich náhrady.

Podle samotných pracovníků pošty v pondělí klienti žádosti nevyslyšeli. Na soukromé facebookové stránce „Česká pošta pouze pro pošťáky“ několik z nich sdílelo fotografie plných čekáren, na kterých žádný ze zákazníků zakrytá ústa neměl.

„Je samozřejmě jasné, že všichni na tu poštu musí, hlavně ta Sportka nepočká. Opravdu respekt nejen zdravotníkům, ale všem na přepážkách, u pokladen atd. Znovu opakuji, že věřím, že všechny ty věci, se kterými lidé přicházejí třeba na tu poštu jsou neodkladně a že si chrání ústa,“ ironicky okomentoval chování klientů pošty starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný na svém Twitteru nad sdílenými příspěvky z Facebooku.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?