3. července 2012 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pobaltí nechce být závislé na Rusku, propojuje plynovody

Svařování jednotlivých kusů plynovodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svařování jednotlivých kusů plynovodu. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

VARŠAVA Polsko a Litva začaly připravovat propojení svých plynovodních soustav. Sdělili to provozovatelé polské a litevské sítě plynovodů.

Pobaltí by tím snížilo závislost na ruském plynu, protože by získalo přístup k trhu Evropské unie a ke globálnímu trhu zkapalněného zemního plynu, uvedla agentura Reuters.

Polský operátor Gaz-System a litevská společnost Lietuvos Dujos pověřily projekční firmu ILF Consulting Engineers vypracováním studie proveditelnosti celého projektu. Studie by měla být hotova v prvním čtvrtletí příštího roku a bude základem dalších prací na projektu.

Větší část zaplatí Polsko

Oba operátoři již dříve uvedli, že propojení by se mělo otevřít v roce 2018. Spojovací úsek o délce 562 kilometrů má mít v první fázi roční kapacitu 2,3 miliardy krychlových metrů a ve druhé fázi ji bude možné zvýšit na téměř dvojnásobek. Náklady první fáze projektu se odhadují na 471 milionů eur (12 miliard Kč), z toho 73 procent ponese Polsko a zbytek Litva.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Gaz-System předpokládá, že významnou částí se na investici do propojení budou podílet fondy Evropské unie. "Jde o prioritní projekt s cílem eliminovat energetické ostrovy v Evropě," uvedl ve firemním sdělení šéf Gaz-System Jan Chadam.

Lidovky.cz, ČTK