Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci si stěžují: Nejvíce naše potraviny diskriminují v Česku

Zelí z Polska. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelí z Polska. Ilustrační foto. | foto: www.potravinynapranyri.cz

VARŠAVA Polští výrobci potravin si stěžují v Bruselu na bariéry na unijním trhu, na které prý naráží skoro třetina jejich zboží. „Nejvíce diskriminující praktiky uplatňuje Česko,“ napsal polský list Rzeczpospolita.

Polští výrobci potravin si stěžují v Bruselu na bariéry na unijním trhu, na které prý naráží skoro třetina jejich zboží. „Nejvíce diskriminující praktiky uplatňuje Česko,“ napsal polský list Rzeczpospolita.

Podobné výhrady zazněly i loni, česká strana je ale odmítla a Varšava se nakonec rozhodla se na Evropskou komisi neobrátit. Největší rozruch v médiích vyvolalo ruské embargo na dovoz potravin. 

Avšak to postihlo polský vývoz v hodnotě 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard korun), zatímco Polsko jen do Česka vyváží ročně výrobky za 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard korun), upozornila Rzeczpospolita. 

Celkově do EU směřují čtyři pětiny polského vývozu, z čehož vyplývá i význam volného pohybu zboží na unijním trhu pro polské rolníky a zpracovatele.

„Ti si ale stále více stěžují, že teoretický zákaz budování překážek je v některých zemích obcházen. Nejpříznačnější případy se týkají Česka, což potvrdila zpráva poradenské firmy PricewaterhouseCoopers, vypracovaná na zakázku odvětví a na základě dotazníků zaslaných vývozcům,“ napsal deník.

Poláci: Problémem jsou kontroly

„Vývozci si stěžují především na úřední kontrolu potravin,“ uvedl v Bruselu generální ředitel Polské federace výrobců potravin Andrzej Gantner.

Poláci podle listu argumentují, že systém, který má sloužit k objektivnímu odhalování případů ohrožujících spotřebitele, je v Česku zaměřen na polské potraviny, stejně jako mediální kampaň, která prý má polské potraviny zdiskreditovat. „S médii válčit nebudeme. Ale o kontroly by se měla zajímat Evropská komise,“ řekl Gantner.

Poská sdružení výrobců potravin předala své argumenty poslancům Evropského parlamentu, uvedla Rzeczpospolita. Andrzej Grzyb z Polské lidové strany tvrdil, že má podporu největší poslanecké skupiny v EP, evropských lidovců, k sepsání rezoluce, která by mohla přesvědčit EK, aby se o problém zajímala. Podle vývozců nezájem komise vede k tomu, že se negativní praktiky šíří.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...