17. června 2015 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci si stěžují: Nejvíce naše potraviny diskriminují v Česku

Zelí z Polska. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelí z Polska. Ilustrační foto. | foto: www.potravinynapranyri.cz

VARŠAVA Polští výrobci potravin si stěžují v Bruselu na bariéry na unijním trhu, na které prý naráží skoro třetina jejich zboží. „Nejvíce diskriminující praktiky uplatňuje Česko,“ napsal polský list Rzeczpospolita.

Polští výrobci potravin si stěžují v Bruselu na bariéry na unijním trhu, na které prý naráží skoro třetina jejich zboží. „Nejvíce diskriminující praktiky uplatňuje Česko,“ napsal polský list Rzeczpospolita.

Podobné výhrady zazněly i loni, česká strana je ale odmítla a Varšava se nakonec rozhodla se na Evropskou komisi neobrátit. Největší rozruch v médiích vyvolalo ruské embargo na dovoz potravin. 

Avšak to postihlo polský vývoz v hodnotě 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard korun), zatímco Polsko jen do Česka vyváží ročně výrobky za 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard korun), upozornila Rzeczpospolita. 

Celkově do EU směřují čtyři pětiny polského vývozu, z čehož vyplývá i význam volného pohybu zboží na unijním trhu pro polské rolníky a zpracovatele.

„Ti si ale stále více stěžují, že teoretický zákaz budování překážek je v některých zemích obcházen. Nejpříznačnější případy se týkají Česka, což potvrdila zpráva poradenské firmy PricewaterhouseCoopers, vypracovaná na zakázku odvětví a na základě dotazníků zaslaných vývozcům,“ napsal deník.

Poláci: Problémem jsou kontroly

„Vývozci si stěžují především na úřední kontrolu potravin,“ uvedl v Bruselu generální ředitel Polské federace výrobců potravin Andrzej Gantner.

Poláci podle listu argumentují, že systém, který má sloužit k objektivnímu odhalování případů ohrožujících spotřebitele, je v Česku zaměřen na polské potraviny, stejně jako mediální kampaň, která prý má polské potraviny zdiskreditovat. „S médii válčit nebudeme. Ale o kontroly by se měla zajímat Evropská komise,“ řekl Gantner.

Poská sdružení výrobců potravin předala své argumenty poslancům Evropského parlamentu, uvedla Rzeczpospolita. Andrzej Grzyb z Polské lidové strany tvrdil, že má podporu největší poslanecké skupiny v EP, evropských lidovců, k sepsání rezoluce, která by mohla přesvědčit EK, aby se o problém zajímala. Podle vývozců nezájem komise vede k tomu, že se negativní praktiky šíří.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz