3. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poprvé v Česku: operátor v Karlových Varech otestoval před publikem síť 5G

Vodafone s Huawei předvedli ve Varech 5G – živě a úspěšně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodafone s Huawei předvedli ve Varech 5G – živě a úspěšně. | foto: Vodafone CZ

Karlovy Vary Operátor Vodafone spustil v Karlových Varech první ukázku mobilní sítě páté generace. Krátká demonstrace, kterou operátor předvádí během filmového festivalu jako ukázku připravenosti na sítě 5G, je příslibem brzkého rozvoje nové technologie v Česku.

Operátor připravil ukázku 5G technologií a schopností sítí ve spolupráci s dodavateli Huawei a Ericsson. Huawei dodal síťovou část, včetně první experimentální antény pro 5G síť. Malá síť vytvořená v Karlových Varech pak dosahovala přenosové rychlosti až 1,85 Gbit/s, běžně se rychlost pohybovala nad hranicí 1,6 Gbit/s a odezva sítě byla v řádu několika málo milisekund. LTE dnes „umí“ v reálném provozu asi 50 Mbit/s. Právě výrazné navýšení rychlostí spolu s minimalizovanou odezvou mají být největšími výhodami nové generace mobilních sítí.

Pro demonstraci této výhody využil operátor dvou příkladů. Tím jedním byla aplikace s rozpoznáváním objektů z kamer v reálném čase. Data s identifikací objektů v záběru odesílala síť okamžitě na displej mobilního telefonu, který taktéž scénu snímal.

Vodafone s Huawei předvedli ve Varech 5G – živě a úspěšně.
Vodafone s Huawei předvedli ve Varech 5G – živě a úspěšně.

Ještě názornější ukázkou pak byl malý robot balancující na pouhých dvou kolech. Gyroskop v těle robota odesílal do sítě (tentokrát jen simulovaně) data o pohybu a aplikace v síti pak rozhodovala o řízení krokových motorů v „nohách“ robota. Když byla odezva sítě v řádu několika milisekund, robot dovedl ve vzpřímené poloze stát celkem bez potíží i na nerovném povrchu. S odezvou uměle nastavenou na úroveň dnešních LTE sítí (desítky milisekund) už měl robot s balancováním problém a při vyšších hodnotách jej motory už nedovedly udržet a spadl.

Tato jednoduchá ukázka jasně ukazuje výhodu a důležitost rychlé odezvy sítě. Ta se bude hodit například při budoucím rozšíření autonomních aut, která si budou moci přes 5G snadno vyměňovat informace. Podobně přijde vhod nízká latence při řízení některých průmyslových aplikací.

Vodafone chce pilotní provoz 5G v Česku spustit ještě koncem letošního roku, komerční nasazení můžeme očekávat v polovině roku 2019, kdy se objeví i koncová zařízení, která budou moci těchto sítí využít. Aukci frekvencí (pásma 3,5 GHz a 700 MHz) pro sítě nové generace připravuje Český telekomunikační úřad rovněž na příští rok.