Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Potvrzeno. O2 se rozdělí na dvě firmy a nepůjčí 25 miliard PPF

Infrastrukturní část O2 bude sídlit na pražském Žižkově.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Infrastrukturní část O2 bude sídlit na pražském Žižkově. | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Dlouho očekávaný krok rozdělení O2 v pátek schválilo představenstvo a dozorčí rada společnosti. Firma to oznámila po skončení obchodování na pražské burze.

Největší český operátor v pátek schválil a oznámil rozdělení na dvě firmy. Od O2 se odštěpí nová společnost s názvem Česká telekomunikační infrastruktura. 

Do té přejdou veškeré prvky pevných i mobilních sítí, datová centra a zhruba 1 241 z 4 325 zaměstnanců. O2 zůstanou licence k frekvencím pro provozování mobilních sítí a koncoví zákazníci.

“Drtivá většina obchodních aktiv zůstává v O2. Nová společnost si bere infrastrukturu a bude jí poskytovat služby na základě dlouhodobých smluv, stejně jako jiným třetím stranám,” vysvětluje v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny předseda dozorčí rady O2 a někdejší šéf investic skupiny PPF Martin Štefunko.

Sám Štefunko zůstane v O2, v jehož čele zůstává také dosavadní generální ředitel firmy Tomáš Budník. Do vedení nově založené společnosti se postaví matador českých telekomunikací, Petr Slováček. 

Ve tříčlenném představenstvu jej doplní Michal Frankl, který bude mít na starosti regulaci a Ladislav Chvátal. Sídlo O2 zůstává na pražské Brumlovce, infrastrukturní část se přestěhuje do technického centra v Olšanské ulici.

Zastavený úvěr pro PPF

Rozdělení společnosti dnes po poledni schválilo představenstvo O2 a následně i dozorčí rada. Záměr pak musí finálně potvrdit valná hromada. To by měla být ovšem pouze formalita, skupina PPF totiž drží přes 83 procent akcií O2 a má tak rozhodující slovo. 

Jak již dříve uvedly LN, k samotnému rozdělení společností dojde k 1. červnu 2015. Je to ovšem pouze pracovní termín, u kterého mohou nastat odklady.

S rozdělením se také zastaví jednání o 25 miliardovém úvěru, který má poskytnout mateřské skupině PPF a který již schválila valná hromada. Zároveň ale skupina předpokládá, že po faktickém rozdělení firem dojde k obnovení jednání s jednou nebo oběma novými společnostmi.

“Nikdo dosud nevěděl, že se to celé zastaví s rozdělením společnosti. To ale dostalo přednost,” říká Štefunko s tím, že ve firmě je historicky již dluh kolem tři miliard korun. Další čtyři miliardy si O2 již půjčilo na zaplacení poplatků za značku španělské skupině Telefónica a většina z toho zůstane v O2.

Při rozdělení se bude muset O2 vypořádat s menšinovými akcionáři. Všichni stávající akcionáři dostanou ke každé své stávající akcii i jednu akcii nové firmy. Ta se narozdíl od O2 nebude obchodovat na burze.

Proč se O2 rozdělí, jak se s tím firma vypořádá a jaký bude dopad na menšinové akcionáře čtěte v sobotních Lidových novinách.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.