Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

ANALÝZA: PPF nemůže a nechce vstupovat do politiky, napsal nejbohatší Čech Kellner. Jaká je skutečnost?

Nejbohatší Čech Petr Kellner na jedné z fotografií ve výroční zprávě PPF. foto: Reprofoto: Výroční zpráva PPF

Analýza
PRAHA - Nejbohatší Čech Petr Kellner je známý tím, jak tajemným se snaží zůstat pro českou veřejnost. Už několik let neposkytuje rozhovory do médií, fotografie zachycující miliardáře na veřejnosti jsou vzácné. Nepočítáme-li jeho mluvčí či lobbisty, pak je v současnosti jediným komunikačním kanálem k veřejnosti Kellnerovo úvodní slovo ve výročních zprávách jeho nizozemské finanční skupiny PPF.
  6:00

Obsah, který Kellner na konci minulého týdne pustil do éteru, byl ojedinělý. Třiasedmdesátý nejbohatší člověk světa se totiž šířeji rozhovořil o tuzemské politice. Učinil tak vůbec poprvé, jak zjistily LN, které pročetly všechny Kellnerovy úvodníky od roku 1998, kdy začala PPF zveřejňovat výroční zprávy.

„Přemýšlím, jak moc se v posledních letech mění složitě vybudovaná stabilita a rovnováha našeho světa,“ napsal Kellner do zprávy za rok 2018.

S politickým obsahem nepřichází náhodou. Činí tak v ­roce, kdy se na veřejnosti začalo přetřásat jeho podnikání zejména v ­Číně a kdy se hovoří o ­Kellnerově těsném vztahu s­ prezidentem Milošem Zemanem.

PPF nemůže a ani nechce vstupovat do politiky, píše nejbohatší Čech Petr Kellner

Úvodní slovo si zakladatel a majoritní akcionář PPF Petr Kellner vzal ve všech výročních zprávách, které jeho skupina od roku 1998 zveřejňuje na svém webu. V ­té za předchozí rok se poprvé pustil do politických úvah.

„PPF jako firma nemůže a nechce, ač je z­ toho někdy podezírána, vstupovat do politiky. Naší prací a odpovědností je dobře řídit naše jednotlivé společnosti, dělat poctivě a­ efektivně náš byznys, držet se při tom západních podnikatelských standardů,“ napsal Kellner ve výroční zprávě za rok 2018.

Jeho slova je zapotřebí rozebrat a konfrontovat s reálným děním.

Ochočení prezidenti

Představitelé PPF tvrdí, že nechtějí být vtahováni do politických her, protože dle jejich slov jim jde pouze a jen o podnikání. Jenže svým jednáním a chováním do politiky chtě nechtě promlouvají. Zaprvé: v dubnu roku 2012 Kellner oznámil, že se postará o tehdejšího prezidenta Václava Klause, kterému tehdy zbýval rok ve funkci hradního pána. „Když odchází prezident, tak nemá odcházet s rentou padesát tisíc. Člověk, který tu zemi reprezentoval, a je jedno, jestli to byl Václav Havel, nebo Václav Klaus, má být zabezpečený, má mít zabezpečenou kancelář, pracovní zázemí. Ti lidé jsou symboly země a ­stát by se o to měl postarat,“ vysvětloval Kellner v rozhovoru pro MF DNES. Od té doby PPF Banka přispěla Institutu Václava Klause sumou přes 75 milionů korun.

Ani s Klausovým odchodem do politického důchodu neztratil Kellner na Pražském hradě vliv. I­ s Milošem Zemanem jej pojí těsný vztah. Projevilo se to například v­ roce 2014, kdy se český prezident vypravil na návštěvu Číny. Na setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem Zeman přibral i Kellnera. Byznys firmy Home Credit v ­Číně představuje jednu z­ nejdůležitějších větví portfolia PPF. Když se Zeman vracel z­ Číny do Česka, neletěl státním, nýbrž soukromým tryskáčem pronajatým skupinami PPF a J&T.

Veřejně se Kellnerových obchodních zájmů prezident zastal letos v lednu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost na konci minulého roku varoval, že používání softwaru i ­hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Jenže právě s­ Huaweií zástupci PPF loni na podzim podepsali memorandum o spolupráci na lukrativním projektu výstavby 5G sítě. „Je celkem logické, že je ohrožena tato spolupráce, pokud se Čína rozhodne k restriktivním opatřením. Stejně tak je ohrožena i­ spolupráce společnosti PPF v takových oblastech, jako je například Home Credit, což je výrazná aktivita této společnosti v Číně,“ uvedl Zeman v lednu v TV Barrandov.

Na to, jakým způsobem podnikatelské zájmy PPF ovlivňují českou zahraniční politiku, letos v ­dubnu upozornil pořad České televize 168 hodin citací minoritního akcionáře společnosti Home Credit Jiřího Šmejce. „PPF a­ Home Credit, a­ my jsme na to pyšní, stála u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ chlubil se na videu z roku 2016 jeden z nejdůležitějších Kellnerových partnerů.

S obhajobou svých zájmů v ­Číně lze propojit i další Kellnerovu myšlenku z jeho úvodního slova.

„Nemám rád mediální pózy, v­ PPF nestavíme sebe ani výsledky naší práce na odiv. Neznamená to ale, že nám je jedno, kde a jak žijeme a­ kde budou žít naše děti. Od vzniku PPF jsme dávali v České republice desítky, a později stovky, milionů korun na charitu, na podporu vzdělání a na kulturu,“ napsal muž, který je podle magazínu Forbes 73. nejbohatším člověkem na planetě.

Je pravda, že Kellner o mediální pozornost nestojí. Jednou ze vzácných příležitostí, kdy se mohli Češi něco dozvědět o nejbohatším krajanovi, byl rozsáhlý rozhovor pro MF DNES v dubnu 2012. Tiskové konference, na kterých by osobně vystoupil, nepořádá. Pro novináře je prakticky nemožné konfrontovat jej napřímo s dotazy.

Kubera o setkání s miliardářem: Kellner nepotřebuje, aby kolem něj byl hrozen novinářů

Možná právě proto Kellner letos na jaře nevyslyšel výzvu senátora Pavla Fischera (nezávislý), jenž Kellnera pozval na jednání zahraničního výboru o rizicích užívání technologií čínské firmy Huawei. Místo toho se Kellner a ­jeho dvorní lobbista, exministr Vladimír Mlynář sešli, za zavřenými dveřmi, s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Tématem bylo i podnikání PPF v ­Číně. Pozoruhodné přitom bylo, že v­ Kuberově týmu v Senátu pracuje Pavlína Mlynářová, manželka Vladimíra Mlynáře, ředitele pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF. Kuberovi radí se zahraniční politikou.

Za lidská práva v Číně a Rusku

Kellner se ve výroční zprávě pustil i do filozofických úvah.

„Pro moji generaci jsou svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím základními principy, na nichž jsme formovali své názory a postoje. To jsou také hodnoty, díky kterým jsme mohli vytvořit náš byznys a vybudovat firmy po celém světě,“ napsal muž, jehož skupina PPF má vlastnickou strukturu usazenou v daňově přívětivém Nizozemsku.

Výše uvedená slova Kellner rozvinul dále: „Dnešní západní společnost, a ­zejména Evropa, je ale stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení. Věřím ale, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí. V PPF k tomu chceme přispět.“

Kritika západní Evropy o víkendu rezonovala na sociálních sítích. Všimli si jí mimo jiné konzervativně a národovecky ladění politici. „Díky za ta slova, pane Kellnere,“ vystřihl na Facebooku poklonu poslanec Jaroslav Foldyna, u něhož se spekuluje o přestupu z ČSSD do hnutí Trikolóra Václava Klause ml.

Kellner ve svém „výročním“ příspěvku volá po návratu k tradičním hodnotám a obává se omezování svobody či kritického myšlení. Kdyby takový názor vyjevil na některém z obchodních jednání v Číně či Rusku, dost možná by se podnikání v těchto dvou klíčových zemích PPF otřáslo v základech. Svoboda vyjadřování, volná cesta kritickému a opozičnímu myšlení, respekt k národnostním či náboženským menšinám, to není něco, čím by se současný ruský a čínský režim mohl kdovíjak chlubit. V těchto zemích nelze dlouhodobě či ve velkém podnikat bez toho, že vám dveře pomohou otevírat tuzemští politici.

V závěru svého úvodního slova majitel PPF vyjadřuje obavu nad společenskými příkopy: „V dnešní rozdělené společnosti stále více převládá zjednodušené vidění světa na úkor dialogu a vzájemného naslouchání. Příliš mnoho lidí se jen vzájemně utvrzuje ve své vlastní interpretaci světa.“

To potvrzují i odborné průzkumy. Faktem ale je, že k vyhrocení politicko-společenské nálady notnou měrou přispěli i dva poslední prezidenti – Kellnerovi blízcí Klaus a Zeman.