Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
30. března 2015 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Práce v italské reklamě: dlouhý oběd, vřelé vztahy i dřina do večera

Jana Uhlariková Bertram. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Uhlariková Bertram. | foto: Archiv Jany Uhlarikové.Lidovky.cz

PRAHA/MILÁN Má na starosti globální zastoupení pivovarnického gigantu Heineken. Prestižní pozici v milánské pobočce agentury Publicis zastává reklamní manažerka Jana Uhlariková Bertam od ledna. K úspěchu v Itálii ji pomohlo i to, že se přizpůsobila místní kultuře.

Na severu Itálie pracuje v různých marketingových firmách už čtyři roky. Ke kariérnímu růstu ji pomohly nejen schopnosti a vytrvalost, ale i aklimatizace na pomalejší pracovní tempo, které v Itálii vládne.

Jak těžké je pro Čecha z vašeho oboru prosadit se v zahraničí?

NOVÝ SERIÁL

  • Jana Uhlariková Bertram je první osobností, kterou představujeme v novém byznysovém seriálu o Češích, kteří se dokázali prosadit v zahraničí. 
  • Otázky jsou pro všechny vybrané lidi stejné.
  • Pokud máte tip na někoho podobné nebo jste jím sám/sama, napište nám na michal.pavec@lidovky.cz nebo internet@lidovky.cz.

Pracuji v reklamě, a přestože jsem vždy působila v mezinárodních agenturách, moje největší bariéra byl ze začátku jazyk. Jakmile jsem začala mluvit italsky, bylo hned jednodušší navázat kontakty a využít je. Zajímavé pozice v mém oboru často nebývají uveřejňované, je proto důležité navázat vztahy s lidmi z oboru a dozvědět se o případných volných místech.

Čím se nejvíc liší tamní firemní kultura od té české?

Nepracuji v tradiční italské firmě, ale i přesto, že jsme mezinárodní síť, denní režim je hodně „italský“. Pracovní den začíná po deváté ráno, někdy i v deset. Oběd trvá alespoň hodinu a dopoledne i odpoledne se chodí pravidelně na kávu s kolegy. Během dne spolu všichni kolegové hodně mluví - a nejenom o práci. Udržovat vřelé vztahy se všemi na pracovišti je součástí dobrého vychování. To vše má za následek, že pracovní den končí poměrně pozdě. A v mé branži se končí celkem pozdě vždy.

Jinak co se týče práce, velmi se tam cení takzvané „soft skills“ a méně „hard skills“. Člověk se musí umět orientovat ve spletitých situacích, a vždy s úsměvem. Přímost bývá někdy považována za neomalenost, řešení problémů tak vyžaduje celkem hodně trpělivosti.

Co si z vaší rodné země nejvíc přenášíte do své práce?

Mám výhodu, že jako cizinka nemusím vždy hrát podle místních pravidel. Čas od času se mohu spolehnout na nekonformní přístup s tím, že nejsem Italka a přináším do diskuzí a pracovních situací jiný úhel pohledu. Jako Češka mívám celkem racionální přístup k práci s orientací na výsledky, navíc jsem emancipovaná. V Itálii stále převažuje tradiční přístup k genderovým rolím a je zde i silná hierarchie. Když jako mladá žena zastávám svůj názor, získávám za to respekt.

Dalším přínosem je, že dokážu dělat individuální rozhodnutí a brát za ně plnou zodpovědnost. To tu někdy působí jako rarita - rozhodnutí zde často bývají kolektivní, a tím pádem i zodpovědnost padá na celý tým a ně na jednotlivce.

Jací jsou vaši kolegové v porovnání s těmi českými?

JANA UHLÁRIKOVÁ

  • Je jí 33 let. Vystudovala VŠE v Praze a v Itálii IED (Istituto Europeo di Design)
  • Začínala jako fotoeditorka lifestylového časopisu InStyle. 
  • V Itálii působí od roku 2011.
  • Prošla několika marketingovými společnostmi. Od ledna 2015 působí v mezinárodní agentuře Publicis na starosti značku Heineken.

Pracuji s mezinárodními klienty a i mojí kolegové jsou mezinárodní. Samozřejmě jsou mezi nimi také Italové. Musím říct, že všichni cizinci v mém týmu hovoří skvěle italsky. Každý, kdo tu nějakou dobu žije, zvládne absorbovat italské způsoby. Italové jsou jako kolegové neskutečně vřelí, povídaví, empatičtí. Jsou velmi sdílní a budou očekávat to samé i od vás. Ze začátku vám to může připadat invazivní, ale po čase začnete oceňovat osobní vztahy, které na pracovišti navážete.

Co vám v zahraničí přineslo úspěch?

Myslím, že to byl koktejl vytrvalosti, ambice, odhodlání, sebedůvěry a tvrdé práce. Hned že začátku jsem si uvědomila, že potřebuji mluvit italsky, to byl první krok. Lidé ocení vaši snahu a vy se začnete lépe začleňovat. Je důležité uchovat si jistou netrpělivost, která vás ženě vpřed. Itálie má své uvolněně tempo a pracovní pokrok je pomalejší než u nás. Jednu pozici si lidé drží klidně i pět šest let. Je potřeba vědět, kam člověk směřuje a pak na tom trvale pracovat. Byt otevřený různým možnostem a vyjednávat.

Přejete si vrátit se do Česka?

Jednou by to bylo pěkné, ale ještě nepřišel ten správný čas. Prosadit se v Itálii v mém oboru si vyžádalo hodně energie a nyní mám to štěstí, že si můžu užívat zajímavou pozici. Milán je pro reklamu o něco větší trh než Praha, jsou tu prestižní klienti na regionální i mezinárodní úrovni a velmi zajímavé projekty. Navíc tu po několika letech mám vybudované i zázemí. Praha mi chybí, ale zatím dávám přednost kariéře.

Čeho se z vašeho nového života už nebudete chtít vzdát?

Žiju v Itálii, takže samozřejmě skvělého jídla, hlavně zmrzliny a vina. A pak také přátelského přístupu lidí - kdokoliv na ulici, v restauraci nebo obchode má pro vás vždy úsměv a pár milých slov.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.