Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pracovní agentury mají od státu dostávat odměnu za nalezení zaměstnání

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Agentury práce, které zajistí nezaměstnanému člověku místo, dostanou od státu peníze. Další peníze dostanou za to, že mu práci pomohou hledat. Novela zároveň nově umožňuje získat studentům nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vyplývá to z návrhu novely zákona o zaměstnanosti, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Novela je v současnosti v připomínkovém řízení, výši příspěvku stanoví ministerstvo v případě jejího schválení prováděcím předpisem.

Agentura, se kterou podle novely uzavře krajská pobočka úřadu práce (ÚP) takzvanou dohodu o sdíleném zprostředkování zaměstnání, má být odměněna příspěvkem za každého uchazeče o zaměstnání, o kterého se bude starat.

Jak má návrh fungovat?

Pro to, aby nezaměstnanému mohla agentura práce pomoci hledat místo, bude potřeba jeho písemný souhlas. Uchazeči zůstanou i nadále v evidenci ÚP a budou mít nárok na podporu za stejných podmínek, jak ti, o které se budou starat pracovníci úřadů práce.

Náklady na zavedení větší spolupráce mezi úřady práce a pracovními agenturami si vyžádají podle MPSV 0,5 miliardy korun. Ty mají být hrazeny z prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti.

Další peníze dostane v případě, že sežene nezaměstnanému pracovní poměr na dobu neurčitou nebo pokud nezaměstnaný v této práci vydrží alespoň půl roku. "Za umístění uchazeče o zaměstnání nebude považováno jeho přijetí do pracovního poměru agenturou práce pověřenou zprostředkováním zaměstnání," píše MPSV v důvodové zprávě.

Řada uchazečů o práci si podle MPSV hledá zaměstnání sama a přesto jsou nuceni s ÚP spolupracovat. Úřad se jim prý musí věnovat, i když jeho pomoc není v některých případech efektivní, například z důvodu velmi úzké specializace nezaměstnaného nebo pro nedostatek vhodných míst.

Na druhé straně podle MPSV existuje skupina uchazečů, kterým se práce těžko hledá, protože například nemají vůbec žádnou kvalifikaci nebo o nalezení zaměstnání neprojevují zájem. Obě skupiny pak prý zabírají ÚP čas potřebný pro práci s uchazeči, kteří jeho péči potřebují. Starost o ně tak chce MPSV přesunout na pracovní agentury. Navrhované řešení prý sníží zatížení úřadů práce.

Studenti získají nárok na podporu v nezaměstnanosti

Novele zákona o zaměstnanosti navrhuje zároveň i další změnu.
Studenti denního studia v budoucnu získají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Musí ale splnit stejné podmínky jako ostatní nezaměstnaní. To znamená, že musí mít tři roky před registrací na úřadu práce odpracováno alespoň 12 měsíců.

V současnosti se studenti denního studia nemohou na úřadech práce registrovat, a nezískají tak nárok na podporu. Právě to chce ministerstvo napravit. "Jedná se o odstranění faktické nerovnosti vůči těmto fyzickým osobám, které přispívají do pojistného systému, ale následně nemohou čerpat podporu v nezaměstnanosti," stojí v důvodové zprávě MPSV.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!