Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha přijde kvůli koronaviru o 9 až 12 miliard korun. Podle Hřiba nemusí mít ‚ani na metr nového chodníku‘

Hodiny na Staroměstské radnici odbíjejí pravé poledne, turisté se do centra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodiny na Staroměstské radnici odbíjejí pravé poledne, turisté se do centra... | foto: Reuters

Praha Praha podle aktuálních odhadů počítá s tím, že kvůli pandemii nového koronaviru přijde o devět až 12 miliard korun. Tři miliardy korun rozdílu tvoří náklady na případnou spoluúčast samospráv na kompenzacích živnostníkům, kterou navrhla vláda a Senát ji ve středu vrátil Sněmovně.

Částka zahrnuje jak přímé náklady zhruba miliardu korun například na nákup ochranných pomůcek, tak předpokládané výpadky daňových příjmů, jízdného v MHD, nájmů a podobně. Novinářům to v pátek řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Primátor řekl, že město dosud počítalo s účtem za koronavirus kolem osmi miliard, aktuální odhady se však zvýšily a přibyly k nim 3,1 miliardy korun, které by plynuly z kompenzací pro OSVČ. Pokud by Sněmovna i přes nesouhlas Senátu spoluúčast obcí a krajů znovu schválila, Praha podle něj sice bude pokračovat v zahájených investicích, ale jinak už nebude mít „ani na metr nového chodníku“. Proti plánu protestuje i Svaz měst a obcí (SMO).

Vláda nyní navrhuje příspěvek pro živnostníky 500 korun denně financovat nikoliv ze státního rozpočtu, ale vratkou daně příjmů zaměstnanců, která je však z velké části příjmem obcí a krajů. Hřib stejně jako tento týden zástupci SMO uvedl, že stát by tím fakticky sebral samosprávám peníze na investice, které nyní budou obzvláště chybět. „Pevně doufám, že na vládě dojde k přehodnocení tohoto plánu,“ řekl. Ve středeční debatě v Senátu zazněla informace, že podle odhadů by opatřením obce přišly o 11 miliard a kraje asi o čtyři miliardy korun.

Z celkového účtu Prahy za koronavirus tvoří podle primátora asi miliarda přímé náklady a 7,8 miliardy očekávaný nižší příjem z daní. Tato částka už zahrnuje kompenzace, v případě jejich financování státem by se tak snížila o zmíněné 3,1 miliardy. Dalších asi 1,7 miliardy město očekává na ztrátách příjmů z jízdného v Pražské integrované dopravě, 789 milionů na výpadcích z jiných organizací, jako je zoo nebo botanická zahrada, a po 200 milionech předpokládané ztráty mají mít na svědomí nevybrané poplatky a ztráty z ekonomické činnosti, tedy například z nájmů. Město také dalo 600 milionů korun z evropských peněz na výhodné půjčky pro pražské podnikatele.

Schválený pražský rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 60,7 miliardy korun a podle původních projekcí měl být vyrovnaný. Nyní však Praha musí počítat s poklesem ekonomiky, který metropoli výrazně postihne i proto, že v ní převažuje sektor služeb, jenž z velké části v době krize přestal fungovat. Například podle studie PricewaterhouseCoopers (PwC), kterou si nechal magistrát zpracovat, bude propad produkce malých a středních podniků v metropoli za dva měsíce koronavirové krize zhruba 200 miliard korun. Prahase na celkovém HDP České republiky podílí zhruba čtvrtinou.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.