Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha přijde kvůli koronaviru o 9 až 12 miliard korun. Podle Hřiba nemusí mít ‚ani na metr nového chodníku‘

Hodiny na Staroměstské radnici odbíjejí pravé poledne, turisté se do centra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodiny na Staroměstské radnici odbíjejí pravé poledne, turisté se do centra... | foto: Reuters

Praha Praha podle aktuálních odhadů počítá s tím, že kvůli pandemii nového koronaviru přijde o devět až 12 miliard korun. Tři miliardy korun rozdílu tvoří náklady na případnou spoluúčast samospráv na kompenzacích živnostníkům, kterou navrhla vláda a Senát ji ve středu vrátil Sněmovně.

Částka zahrnuje jak přímé náklady zhruba miliardu korun například na nákup ochranných pomůcek, tak předpokládané výpadky daňových příjmů, jízdného v MHD, nájmů a podobně. Novinářům to v pátek řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Primátor řekl, že město dosud počítalo s účtem za koronavirus kolem osmi miliard, aktuální odhady se však zvýšily a přibyly k nim 3,1 miliardy korun, které by plynuly z kompenzací pro OSVČ. Pokud by Sněmovna i přes nesouhlas Senátu spoluúčast obcí a krajů znovu schválila, Praha podle něj sice bude pokračovat v zahájených investicích, ale jinak už nebude mít „ani na metr nového chodníku“. Proti plánu protestuje i Svaz měst a obcí (SMO).

Vláda nyní navrhuje příspěvek pro živnostníky 500 korun denně financovat nikoliv ze státního rozpočtu, ale vratkou daně příjmů zaměstnanců, která je však z velké části příjmem obcí a krajů. Hřib stejně jako tento týden zástupci SMO uvedl, že stát by tím fakticky sebral samosprávám peníze na investice, které nyní budou obzvláště chybět. „Pevně doufám, že na vládě dojde k přehodnocení tohoto plánu,“ řekl. Ve středeční debatě v Senátu zazněla informace, že podle odhadů by opatřením obce přišly o 11 miliard a kraje asi o čtyři miliardy korun.

Z celkového účtu Prahy za koronavirus tvoří podle primátora asi miliarda přímé náklady a 7,8 miliardy očekávaný nižší příjem z daní. Tato částka už zahrnuje kompenzace, v případě jejich financování státem by se tak snížila o zmíněné 3,1 miliardy. Dalších asi 1,7 miliardy město očekává na ztrátách příjmů z jízdného v Pražské integrované dopravě, 789 milionů na výpadcích z jiných organizací, jako je zoo nebo botanická zahrada, a po 200 milionech předpokládané ztráty mají mít na svědomí nevybrané poplatky a ztráty z ekonomické činnosti, tedy například z nájmů. Město také dalo 600 milionů korun z evropských peněz na výhodné půjčky pro pražské podnikatele.

Schválený pražský rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 60,7 miliardy korun a podle původních projekcí měl být vyrovnaný. Nyní však Praha musí počítat s poklesem ekonomiky, který metropoli výrazně postihne i proto, že v ní převažuje sektor služeb, jenž z velké části v době krize přestal fungovat. Například podle studie PricewaterhouseCoopers (PwC), kterou si nechal magistrát zpracovat, bude propad produkce malých a středních podniků v metropoli za dva měsíce koronavirové krize zhruba 200 miliard korun. Prahase na celkovém HDP České republiky podílí zhruba čtvrtinou.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...